żuraw wieżowyPorady 

Żuraw wieżowy – co to jest i jak działa?

Co to jest żuraw wieżowy? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła siebie. Są to takie maszyny, które na stałe wpisały się w panoramę miast. W szczególności tych wielkich, gdzie do czynienia ma się z różnymi placami budowy.

Żurawie budowlane to urządzenia, które stanowią wsparcie dla pracowników budowlanych podczas codziennego wykonywania obowiązków. Właściwie to można posunąć się do stwierdzenia, że bez takich maszyn przeprowadzanie wielu prac nie byłoby możliwe.

Prace na placu budowy

Żurawie wieżowe lub inaczej budowlane pomagają m.in. obniżyć koszta wynikające z zatrudnienia siły roboczej. Aczkolwiek, nie można powiedzieć, że dzięki temu możliwe będzie wykonanie prac bez obecności człowieka. Takie rzeczy w ogóle nie wchodzą w rachubę. Można być jednak za to pewnym, że dzięki temu nie trzeba wykorzystywać siły fizycznej człowieka, ponieważ żuraw jest przystosowany do przenoszenia ciężkich towarów, materiałów lub narzędzi na terenie budowy. To właśnie dzięki takim maszynom wykonanie wielu prac można w znaczący sposób przyspieszyć.

Zasada działania żurawi budowlanych

Jak działa żuraw wieżowy? Na szczęście, nie mamy do czynienia z żadną skomplikowaną technologią. Należy jednak zadbać o to, aby całe urządzenie zostało w odpowiedni sposób zmontowane. Tylko to zapewni poprawność działania, czyli wykonywanie ruchów w pionie i w poziomie, do góry czy na dół, a także w przód oraz w tył.

Aby każdy żuraw mógł działać poprawnie, koniecznością jest obecność wszystkich elementów. W skład takiej maszyny wchodzą:

  • podstawa – jest ona przykręcona do betonowej płyty. To ona pozwala na połączenie kolejnych elementów, tzn. masztu;
  • obrotnica – w jej skład wchodzą silnik, jak również przekładnia pierścieniowa. To dzięki takim elementom żuraw może kręcić się dookoła własnej osi;
  • wysięgnik – popularnie mówi się na to ramię robocze. To ten element, który tak naprawdę odpowiedzialny jest za przeniesienie ładunków;
  • wodzak – to ten element, który porusza się wzdłuż ramienia roboczego.

Na samym końcu należy wspomnieć o kabinie operatora. Jest to miejsce, gdzie znaleźć się powinna osoba, która będzie w całości dowodzić sprzętem. Wydawać by się mogło, że nie ma aż tak dużej wagi. Warto jednak uświadomić sobie to, że gdyby nie taka kabina, nikt nie mógłby żurawia obsługiwać.

Czy dźwig się przewraca?

To fakt, że w telewizji pokazywane były przypadki, kiedy cała konstrukcja się wali, doprowadzając do ogromnej tragedii. Nie można jednak zapomnieć, że tego typu sytuacje stanowią często efekt błędu ludzkiego. Dlaczego warto o tym głośno mówić

Już samo ustawienie żurawia budowlanego to tak naprawdę skomplikowana praca, której efektem ma być stabilne urządzenie, które w żaden sposób nie może się przewrócić. Nie każdy wie, że proces montowania tej maszyny startuje na przynajmniej kilka tygodni wcześniej w postaci wylania betonowej podstawy, zanim rozpoczną się prace budowlane. Do tego potrzebne jest również specjalne zakotwiczenie, które pozwala na zachowanie stabilności podczas kolejnych miesięcy wykonywanych prac.

Czy żurawie wieżowe są potrzebne?

Oczywiście, że tak! Gdyby tak nie było, to takie sklepy, jak Corleonis widniejący na stronie internetowej https://sklep.corleonis.pl/pl/105-zurawie-wiezowe w ogóle nie musiałyby istnieć. Żurawie wieżowe pomagają wykonać szczególnie trudne zadania, które skupiają się na przenoszeniu i podnoszeniu dużych ciężarów – w szczególności, jeżeli mowa o znacznych wysokościach. Co więcej, to właśnie dzięki nim poszczególne elementy można zamontować na wysokości – zazwyczaj na wyższych piętrach w danych budynkach.

Czy żurawie wieżowe muszą być obecne na każdym placu budowy? Nie. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim projektem ma się do czynienia. Przykładem może być chociażby budowa domu jednorodzinnego, parterowego, która nie wymusza obecności żurawi budowlanych. W zdecydowanej większości miejsc takie maszyny są jednak koniecznością. Bez nich bowiem nie będzie można wykonać każdego powierzonego ekipie zadania.

Powiązane artykuły