polePorady 

Ile materiału siewnego na hektar?

Zanim przystąpimy do zakupu materiału siewnego, zaleca się dokładne obliczenie optymalnej jego ilości. Obliczenia możemy wykonać na podstawie schematu siewu oraz powierzchni działki. Ile materiału siewnego na hektar należy przeznaczyć? Opowiadamy o tym szerzej w poniższym artykule!

Materiał siewny – ile na ha przy tradycyjnej metodzie wysiewu?

Tradycyjna metoda wysiewu stosowana jest do roślin, które po siewie rosną wolno i są narażone na zarośnięcie chwastami. Jest to sposób na uprawę wszystkich warzyw, od rzodkiewki po dynię. Rozstaw rzędów dla różnych upraw jest ustalana w zależności od wymagań agrotechnicznych, które stawia przez dany sposób uprawy. Dzięki stosowaniu tej metody siewu mamy możliwość uprawy gleby między rzędami roślin podczas ich wzrostu, nawożenie oraz niszczenie chwastów za sprawą odchwaszczania i pielęgnacji. W celu obliczenia zapotrzebowania na materiał siewny dla swojej hodowli musimy w pierwszej kolejności określić obszar niezbędny dla jednej rośliny. Możemy to obliczyć przy pomocy prostej formuły: S \ u003d M*L. Co oznaczają te litery?

  • M – to odległość między rzędami roślin,
  • L stanowi odległość pomiędzy roślinami w rzędzie

Przykładowo, zalecaną gęstością sadzenia papryki jest 50 na 30 cm. Musimy więc wyliczyć, ile roślin zasadzimy na 3 akry: S = M*L = 0,60 *0,35 = 0,21 m kw.

Kolejny krok to obliczenie gęstości roślin na hektar. Konieczne będzie podzielenie powierzchni 1 ha przez powierzchnię odżywiania jednej rośliny: wzór na obliczenia 10.000 m2. / 0,21 m2 = 47 619 roślin/ ha. Hektar to 100 arów, dlatego na 1 akr potrzebujemy 476 roślin, natomiast na 3 akry przypada 1429 roślin. Materiał siewny można kupić tu:  https://superplony.pl/pl/c/Material-siewny/13. Jednak zanim przystąpimy do zakupu materiału siewnego, zalecamy dokładnie obliczyć ilość, jakiej potrzebujemy. Jest możliwość zrobienia tego w oparciu o schematu siewu i powierzchni działki. Z kolei schemat lądowania podzielono na kilka kategorii.

Materiał siewny na hektar – siew metodą gniazda

Najważniejszą kwestią jest fakt, że w rogach kwadratu nasiona wysiewane są w tzw. gniazdach, w każdym otworze wysiewane są 2-3 nasiona. Ten sposób daje możliwość pielenia rozstawy rzędów w różnych kierunkach – przy większych powierzchniach ułatwia pielęgnację roślin przy pomocy maszyn rolniczych. Zaletą jest fakt, że przy tej metodzie wysiewu sadzonki roślin pojawiają się szybciej. Często ta metoda stosowana jest do uprawy kukurydzy cukrowej.

Schemat siewu nasion jest następujący: 60×60 cm – S = 0,5*0,5 = 0,25

10 000/0,25 = 40 000 sem./ha.

Z tego wynika, że potrzebujemy minimum 80 000 nasion. Tysiąc nasion kukurydzy cukrowej to waga ok 0,2 kg, więc suma będzie wynosić 80*0,2 = 16 kg nasion/ha.

Metoda siewu/sadzenia pasmowa lub szerokopasmowa

 Schemat taśmowy szerokopasmowy jest metodą, gdzie nasiona sadzi się w dwóch lub więcej rzędach – liniach, które rozmieszczone są blisko siebie, tworząc taśmę. Następnie wykonują one szeroki odwrót tzw. strefę wolną (szerokość ok. 50 cm) i następnie ponownie tworzą taśmę z przylegających linii.

Najczęściej uprawy, które nie wymagają dużych powierzchni odżywiania (uprawy rzepy, rzodkiewki, marchwi, cebuli, buraków itp.), uprawiane są tą metodą. W tej sytuacji stosowana jest inna formuła obliczania wartości odżywczej dla pojedynczej rośliny. Wzór jest następujący:

 S = M + m (n-1) * L/n 

  • M oznacza odległość między taśmami, m;
  • m to odległość pomiędzy liniami, m;
  • n jest liczbą terminów, jednostek;
  • L jest odległością między roślinami w rzędzie, m.

Przykładowo cebulę powinno się wysiewać z zachowaniem odległości między wstążkami 60 cm, pomiędzy rzędami ok. 20 cm, między roślinami w rzędzie – 4-5 cm, na 5 rzędów. Obszar karmienia jednej rośliny oblicza się w ten sposób:

 S = 0,6+0,2 * (5-1)*0,04 / 5 = 0,0112 m kwadratowego

 Gęstość siewu cebuli będzie wynosić: 10 000/0,0122 = 892 857 roślin na hektar

Podsumowanie

Obliczanie wysiewu na hektar jest bardzo ważne, aby podejść do hodowli roślin oszczędnie i precyzyjnie. Dzięki tym wyliczeniom możemy nie tylko określić ilość potrzebnego materiału, ale też bardziej efektywną uprawę.

Powiązane artykuły