tarasPorady 

Tarasy drewnianie – jakie drewno wybrać?

Na budowę tarasu drewnianego w Poznaniu decyduje się coraz więcej osób, które są na etapie opracowywania projektu swojego domu. Taka decyzja nie dziwi, bowiem pozwala on cieszyć się bliskością natury i ukojeniem, które ona zapewnia, bez konieczności oddalania się od budynku. Każdy, kto marzy o tym, by delektować się poranną kawą i wyśmienitym śniadaniem na świeżym powietrzu, podziwiając widoki budzącej się do życia okolicy, powinien zadbać o to, by taras drewniany cechowały właściwa staranność wykonania oraz solidny charakter. Kluczowy jest tutaj rodzaj drewna. Czym kierować się podczas dokonywania wyboru?

Jak dopasować materiały do warunków?

Poszczególne rodzaje drewna posiadają nieco inne właściwości, dlatego najlepiej zacząć od przeanalizowania warunków panujących wokół konstrukcji. Jeśli taras znajduje się w takiej części budynku, że będzie mocno nasłoneczniony, warto od razu wziąć to pod uwagę i zainwestować w surowce egzotycznego pochodzenia. Dlaczego? Posiadają wysoką zawartość żywicy oraz naturalnych olejków, które czynią je odpornymi na ścieranie oraz utratę koloru w wyniku działania promieniowania słonecznego. Znakomicie sprawdzą się tutaj takie gatunki jak: merbau, bangkirai, massaranduba czy lapacho.

Jeżeli nie przewiduje się zadaszenia, warto pamiętać o tym, że trzeba liczyć się ze zwiększonym ryzykiem utraty walorów estetycznych drewna i powstawaniem uszkodzeń w wyniku działania opadów atmosferycznych. Aby tego uniknąć, lepiej wybrać materiał pozyskiwany z drzewa, którym jest modrzew europejski. Doskonale radzi sobie z wilgocią i nie gnije. Gdy dodatkowo go zaimpregnujesz, możesz liczyć na to, że wykonana z niego podłoga będzie służyła Ci przez kilkanaście dobrych lat.

Tarasy drewniane w Wielkopolsce często sąsiadują z oczkami wodnymi, stawami i innymi akwenami. Takie środowisko sprawia, że lepiej starannie przemyśleć ich konstrukcję. Znakomitą opcją będą tutaj deski teakowe, które są bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć oraz szkodniki, których pojawieniu się sprzyja obecność wody.

Tanie znaczy gorsze? Nie zawsze!

Dużą popularnością cieszy się drewno sosnowe. Wynika to z tego, że jest ono stosunkowo tanie i nie ma żadnego problemu z jego dostępnością. Warto zwrócić na nie uwagę, jeśli szuka się budżetowych rozwiązań i nie planuje intensywnej eksploatacji powierzchni, którą pokryje się przy jego pomocy. Ten materiał, nawet mimo impregnacji, nie jest bowiem zbyt wytrzymały i może szybko się ścierać, tracąc swoje walory wizualne. Będzie za to doskonałym surowcem na zadaszone tarasy drewniane w Poznaniu.

Podczas dokonywania wyboru materiału zwróć uwagę także na wygląd drewna. Nie da się ukryć, że to istotny aspekt. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań będą zadowoleni z desek typowo polskich, takich jak dębowe. Tarasy w nowoczesnych nieruchomościach rewelacyjnie zaprezentują się z kolei wtedy, gdy zbuduje się je przy pomocy materiałów pozyskiwanych z drzew egzotycznych. Rynek oferuje dziś tak wiele różnorodnych rozwiązań, że można kierować się zarówno kolorystyką, jak i widocznością słojów. Z pewnością każdy znajdzie opcję, która będzie najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Powiązane artykuły