Dom i ogród 

Świąteczna zastawa – o czym nie zapomnieć?

Kiedy nadchodzi szczególny czas świąt Bożego Narodzenia, wiele osób już z kilkutygodniowym wyprzedzeniem przygotowuje się do tego wydarzenia: robią listy zakupów, kupują prezenty, dekorują mieszkanie, by nie zapomnieć o żadnym szczególe. Dobrze, jeśli odpowiednio wcześnie zrobisz przegląd swojej zastawy świątecznej, by sprawdzić, czy posiadasz komplet naczyń, na których podasz wigilijne potrawy. Czy wiesz, czego nie powinno zabraknąć w zastawie świątecznej na Boże Narodzenie?

Jak powinien wyglądać świąteczny stół?

Dla niektórych starannie dobrane dekoracje, elegancki strój i ładnie przystrojony stół wprowadzają świąteczną atmosferę. To właśnie te drobiazgi sprawiają, że święta są magicznym i wyjątkowym czasem. Właśnie dlatego warto zadbać o szczegóły, które pozwolą Ci bardziej poczuć klimat tych dni i cieszyć się nimi jeszcze bardziej. Żeby mieć pewność, że wszystko będzie wyglądało perfekcyjnie, warto już wcześniej rozpocząć przygotowania. Zadbaj o to, by na świątecznym stole nie zabrakło eleganckiego obrusa, dekoracji, świec oraz serwetek. Świetnie sprawdzą się również eleganckie naczynia na Boże Narodzenie. Ten dodatek sprawi, że każde danie będzie wyglądało jeszcze bardziej apetycznie – karp wyłożony w półmisku, piernik na eleganckiej, porcelanowej paterze czy też wigilijny barszcz w małych miseczkach sprawią, że z jeszcze większą radością zasiądziecie do stołu podczas świąt.

Jakie naczynia świąteczne powinny znaleźć się na wigilijnym stole?

Naczynia świąteczne, z których składa się zastawa, to przede wszystkim:

  • głębokie talerze lub miseczki do barszczu,
  • płytkie duże talerze,
  • mniejsze talerzyki,
  • waza,
  • sztućce,
  • szklanki,
  • akcesoria: pojemniki na przyprawy, sosjerka, cukierniczka.

Z tak przygotowanym zastawem naczyń będziesz miała pewność, że Twoim gościom niczego nie zabraknie. Wygląd zastawy jest kwestią indywidualną – możesz zdecydować się na naczynia ozdobione typowymi świątecznymi motywami lub wybrać zastawę elegancką, ale uniwersalną.

Co wziąć pod uwagę kompletując zastawę?

Kompletowanie świątecznej zastawy warto zacząć odpowiednio wcześnie. Tylko wtedy zyskasz gwarancję, że nawet jeśli czegoś Ci zabraknie, to będziesz miała czas, by dokupić potrzebne elementy. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, a zaoszczędzisz sobie stresu przed świętami. Kupując zastawę świąteczną na Boże Narodzenie, zazwyczaj kierujemy się jej wyglądem, w końcu pełnić ona będzie funkcję dekoracyjną stołu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, dzięki którym zakup będzie nie tylko atrakcyjny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Należy zwrócić uwagę na to, czy dana zastawa jest uniwersalna – czy bez problemu będziesz mogła dokupić do niej dodatkowe naczynia? Inną kwestią jest nadruk oraz wzory. Dobrze jest dowiedzieć się, które zestawy naczyń można myć w zmywarce i jak to może wpłynąć na nadrukowane elementy dekoracyjne. Klasyczna biała porcelana jest zawsze dobrym wyborem, który sprawdzi się nie tylko podczas świąt Bożego Narodzenia, ale z powodzeniem można jej użyć w trakcie innych uroczystości. Ważne jest również to, na ile osób jest zastawa. Jeżeli masz liczną rodzinę i częstych gości, dobrze jest wybrać zestaw dla 12 osób. Gdy jednak będziesz gościć tylko najbliższych, nie ma potrzeby, byś kupowała zastawę dla kilkunastu osób.

Jaki obrus na świąteczny stół?

Komplet świątecznych naczyń może prezentować się jeszcze piękniej, gdy na stole położysz elegancki obrus. Tradycyjne białe nakrycie to uniwersalne rozwiązanie, które zawsze się sprawdza. Biały obrus ma również symboliczne znaczenie – oznacza dobre intencje osób zasiadających przy stole. Jeżeli jednak preferujesz inne kolory, możesz zdecydować się na te, które kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia – obrus w odcieniu butelkowej zieleni lub czerwieni również będzie się dobrze prezentował. Na uwagę zasługują również nakrycia typowo świąteczne, wzbogacone pięknymi wzorami. Warto zainwestować w taki obrus i zachować go tylko na wyjątkowe okazje.

Powiązane artykuły