Dom i ogród 

Jaką fototapetę wybrać do salonu?

Salon jest sercem każdego domu. To właśnie w nim wypoczywamy po ciężkim dniu pracy, spędzamy czas z rodziną czy przyjmujemy gości. Ze względu na wiele funkcji, które ma dostarczać domownikom, warto zadbać o jego odpowiednią aranżację. Salon ma być z definicji pomieszczeniem reprezentatywnym, ale i sprzyjać regeneracji oraz nadać domowi odpowiedniego klimatu. Jeśli zatem planujemy jego remont niewielkim kosztem i bez konieczności gruntownych prac malarskich sięgnijmy po idealne rozwiązanie w postaci fototapety na zamówienie.

Fototapeta do salonu-jaki motyw wybrać?

Przy wyborze fototapety do salonu warto brać pod uwagę kilka istotnych kryteriów. Pierwszym i najważniejszym jest wielkość naszego pomieszczenia. Jeśli nasz salon nie ma imponujących rozmiarów i charakteryzuje się małym metrażem, dobrze dobrana fototapeta pozwoli na jego optyczne powiększenie. Jaka fototapeta sprawdzi się w małym salonie? Na pewno ta przedstawiająca dalszą perspektywę-horyzont, prowansalskie pole pełne grządek z lawendą, tory kolejowe, morze z widocznym w oddali zachodem słońca. Jeśli podobają nam się wzorzyste tapety, sięgnijmy po te z bardzo delikatnym motywem-dmuchawce czy fototapety z innym motywem roślinnym. Pamiętajmy, że gęsto wypełniona grafiką fototapeta jest polecana jako rozwiązanie do większych pomieszczeń i zdjęcie masywnych gór, czy bujnej roślinności niekoniecznie sprawdzi się w naszym salonie.

Fototapeta w salonie-do czego musi pasować?

Fototapeta jest bardzo mocnym akcentem aranżacyjnym w domu. Dobierając jej wzór oraz kolorystykę nie możemy zapominać, by nie kłóciła się z innymi elementami dekoracyjnymi w salonie. Najlepiej zatem postawić na fototapetę na zamówienie. Składając indywidualne zamówienie mamy możliwość nie tylko idealnego dopasowania fototapety do rozmiarów naszej ściany, ale dobre zgranie kolorystyczne. Wybrany przez nas wzór powinien bowiem współgrać z odcieniem naszych mebli, czy nawet dywanów i tapicerek sof. Jeśli nasz salon jest utrzymany w surowej i stonowanej kolorystyce możemy pozwolić sobie na pewną dowolność w wyborze fototapety, ale jeśli zaaranżowaliśmy wnętrza, kierując się oryginalną stylistyką i nietypowym, odważnym łączeniem kolorów, wybierajmy fototapetę delikatną, w łagodnych tonacjach. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o późniejszy wypoczynek-w pomieszczeniu, w którym dochodzi do zbyt dużego nagromadzenia barw w różnych krzykliwych, odcieniach jest trudniej odpocząć, skupić uwagę i zregenerować siły. Nie należy także zapominać o tym, że nasycenie kolorów optycznie zmniejsza wnętrze, co jest szczególnie ważne, kiedy jesteśmy posiadaczami niewielkich rozmiarów salonu.

Fototapety na zamówienie-na co zwracać uwagę przy kupnie?

Zamawiając fototapetę indywidualnie, warto wziąć pod uwagę aspekty techniczne związane z dokonywanym przez nas zamówieniem. Jeśli mieszkamy w starszym i modernizowanym budownictwie, a nasze ściany charakteryzują znaczne nierówności, postawmy na fototapetę winylową, która w znacznym stopniu zamaskuje nierówną ścianę. Postawmy także na fotografię, która odwróci uwagę od niedoskonałości, najlepiej wykonaną w jakości 3D. Jeśli nie czujemy się pewnie, jeśli chodzi o klejenie tapet, możemy postawić na fototapetę samoprzylepną, wymaga to od nas jednak niemalże doskonałej precyzji w rozmieszczeniu jej na ścianie. Pamiętajmy, by zawsze wybierać fototapety o odpowiedniej gramaturze wykonane z wysokiej jakości oraz bezpiecznych materiałów. Dobra fototapeta, niezależnie czy będzie to fototapeta samoprzylepna, winylowa, czy flizelinowa w kontakcie ze ścianą nie powinna wytwarzać pleśni, warto zatem zwracać uwagę na posiadane przeciwbakteryjne atesty. Najlepiej, kiedy wybrany przez nas materiał nie będzie pęczniał i kurczył się. Dobrze wybierać także fototapety, które chociaż w niewielkim stopniu posiadają właściwości wygłuszające-do tej grupy na pewno zaliczyć można tapety flizelinowe. Ze względu na specyfikę miejsca jakim jest salon, w którym zawsze dużo się dzieje, postawmy na zmywalne fototapety-uchronią nas przed koniecznością ich szybkiej wymiany.

Powiązane artykuły