Dom i ogród 

Jak wybrać kanapę?

Kanapa to jeden z najważniejszych elementów wchodzących w skład zestawu wypoczynkowego. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rozkładane kanapy z funkcją spania? Dzisiaj oferta sklepów meblowych jest bardzo duża, dlatego czasem przydaje się pomoc w wyborze poszczególnych modeli. Najważniejsze to wybierać nowoczesne kanapy z funkcją spania, które będą służyć nam przez długi czas. Drugorzędna, chociaż wciąż niezwykle ważna kwestia, to z kolei dobranie designu mebla do aranżacji wnętrza.

Jak wybrać kanapę rozkładaną?

Kanapa znajduje swoje miejsce w pokoju dziennym, czyli w salonie, który pełnić może różne funkcje. Wszystko zależy od tego, w jakim wnętrzu salon będzie się znajdował. W domu jednorodzinnym, w apartamencie czy też w mieszkaniu w bloku? A może będziemy mieli do czynienia z małą kawalerką? Każda z tych nieruchomości różni się od siebie swoją powierzchnią, więc w pierwszej kolejności określmy przeznaczenie tego pokoju dziennego.

W przypadku domów jednorodzinnych i apartamentów salon to pomieszczenie gromadzące domowników. To strefa wypoczynkowa, gdzie również bardzo często znajduje się osobna jadalnia. Dobór odpowiedniej kanapy z funkcją spania do takiego pomieszczenia będzie miał wpływ na całą aranżację wnętrza, dlatego należy podchodzić do tego w sposób odpowiedni. W takim salonie spotykamy się, oglądamy telewizję, czasem pracujemy, gramy z dziećmi w planszówki. Na tym na ogół kończą się poszczególne funkcje pokoju dziennego, chyba że goście zostają na noc. W przypadku małych mieszkań i kawalerek salon domyślnie pełni jednocześnie funkcję sypialni, dlatego kanapy z funkcją spania muszą być jeszcze bardziej starannie dobrane, aby móc zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen przez długi czas.

Dopasowane, nowoczesne kanapy z funkcją spania

Uwzględniając nowoczesne kanapy z funkcją spania, należy wziąć pod uwagę miejsce, gdzie będzie ona stała. Nigdy nie można kupować mebla większego niż ilość posiadanego miejsca, ponieważ możemy mieć problemy z jego ustawieniem, jak również innych rzeczy, jakie znajdują swoje miejsce w pokoju dziennym. Do tego należy uwzględnić, ile osób jednocześnie będzie korzystało z tej kanapy w nocy oraz w dzień. Malutka kanapa nie będzie dobrym wyborem, jeżeli w domu na co dzień mieszka pięć osób. Wielkie, rozkładane kanapy z funkcją spania w malutkiej kawalerce mogą zablokować swobodne przemieszczanie się po domu.

Bardzo ważny jest również styl, jak również kształt takiego mebla. Czy chcemy, aby to kanapa znalazła się na pierwszym miejscu? Czy też ma ona wtapiać się w tło całego pomieszczenia? Należy również uwzględnić styl, w jakim zostanie zaaranżowane całe pomieszczenie. Styl minimalistyczny, folkowy, a może coś dla miłośników tradycji? Każda osoba znajdzie nowoczesne kanapy z funkcją spania dopasowane do poszczególnych trendów aranżacyjnych.

Wygodne kanapy z funkcją spania

Jak wybrać kanapę, która będzie wygodna? Czasem okazuje się, że mebel, który spodobał nam się w sklepie, w domu już nie jest tak idealny. Co się stało? Zbyt pochopnie podeszliśmy do zakupu takiego mebla, często w pierwszej kolejności zwracając uwagę na cenę, a nie na odpowiednią wygodę i komfort. Kupując kanapy z funkcją spania, pamiętajmy o tym, aby mieć pewność, że przez długi czas z pełną swobodą będziemy mogli korzystać z wszystkich funkcji danego mebla.

Obecnie wiele osób wybiera kanapy z niskimi oparciami, które sięgają do 30-40 cm. Dla osób często korzystających z takiego mebla bardziej polecane są te meble, które mają wyższe oparcie. Taka kanapa po rozłożeniu automatycznie zapewnia większą powierzchnię spania. Pamiętajmy też o tym, że tak samo ważne są tzw. boczki przy kanapie. Jeżeli w jednym momencie ma na meblu zmieścić się większa ilość osób, to lepiej wybrać model bez podłokietników. Można także zdecydować się na model, który posiada je bardziej lub mniej zabudowane. Ważne są również nóżki kanapy. Te, które je posiadają, sprawiają wrażenie mniej masywnych w swojej budowie, nadając pomieszczeniu lekkości. Jest to szczególnie ważne w małych pomieszczeniach.

Powiązane artykuły