Dom i ogród 

Kawiarka na indukcję – jaką wybrać?

Każdy miłośnik kawy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie sposób nie rozpocząć dnia od pysznego, gorącego i aromatycznego napoju, który napełni nas energią na kolejne godziny. Oczywiście istnieje wiele sposobów na przygotowanie kawy – do wyboru mamy ekspres przelewowy czy ekspres ciśnieniowy. Najwięksi miłośnicy kawy twierdzą jednak zgodnie, że najlepiej smakuje ona z klasycznej kawiarki. Kawa zaparzona w tym małym urządzeniu charakteryzuje się bardzo głębokim smakiem, a przygotowanie kawy w ten sposób może być dla wielu smakoszy czymś w rodzaju tradycji. Jak jednak cieszyć się smakiem kawy przygotowanej w kawiarce, gdy dysponujemy jedynie płytą indukcyjną? Czy płyta indukcyjna pozwala nam na zaparzenie kawy za pomocą kawiarki? Oczywiście, jednak musimy być szczęśliwymi właścicielami odpowiedniej kawiarki. Na co zwrócić uwagę, wybierając kawiarkę do płyty indukcyjnej? Czy kawiarka na indukcję to dobry pomysł?

Materiał, z jakiego wykonana jest kawiarka na indukcję

Najważniejszą kwestią, na jaką musimy zwrócić uwagę, wybierając kawiarkę przystosowaną do płyty indukcyjnej, jest materiał, z jakiego jest ona wykonana. Szukając urządzenia w sklepie, z reguły natkniesz się na produkty stworzone z aluminium. Są to najtańsze modele kawiarek, które charakteryzują się lekkością, ale także szybkim tempem nagrzewania się. Dlatego też warto pamiętać, by dno, które bezpośrednio styka się z płytą, było wykonane ze znacznie bardziej wytrzymałego materiału jak stal nierdzewna czy materiał ferromagnetyczny. Na rynku z powodzeniem znajdziesz kawiarki, których czajnik wykonany jest z aluminium, lecz ze względu na przystosowanie urządzenia do indukcji, dno wykonane jest z innego materiału. Jeśli jednak Twoim priorytetem jest wybór bardzo trwałego i wytrzymałego urządzenia, lepiej postawić na kawiarkę w całości stworzoną ze stali nierdzewnej. Są to odporne urządzenia, którym nie straszne żadne odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne czy odbarwienia stworzone w wyniku zbyt wysokiej temperatury. Są to wprawdzie urządzenia o większej wadze, jednak dają nam one gwarancję idealnego smaku kawy i długowieczności kawiarki, bez względu na to, jakim typem płyty grzewczej dysponujemy.

Wygląd kawiarki

Kawiarki dostępne obecnie na rynku charakteryzują się różnym stylem i kształtem. W przypadku kawiarek dedykowanych parzeniu kawy na indukcji kwestia wyglądu kawiarki jest dowolna, zależna od naszych preferencji oraz potrzeb. Z reguły jednak kawiarki kanciaste są wykonane z aluminium, które nie są odpowiednim wyborem na płytę indukcyjną. Bezpieczne dla naszej płyty kawiarki wykonane ze stali nierdzewnej najczęściej występują w postaci gładkiego czajniczka. Taki wygląd kawiarki należy jednak traktować jako zaletę – uniwersalny wygląd naszego urządzenia sprawdzi się zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej kuchni. Eleganckie kawiarki to urządzenia ponadczasowe, którym żaden styl kuchni nie straszny.

Pojemność kawiarki przystosowanej do płyty indukcyjnej

Pojemność kawiarki na indukcję to jedna z najważniejszych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając idealny model do swojej kuchni. By dokonać odpowiedniego wyboru, należy zastanowić się, jak z reguły wygląda picie kawy u Ciebie w rodzinie. Czy pijesz ją sam? Czy przyjemne chwile picia kawy dzielisz z bliskimi osobami? Odpowiadając sobie na to pytanie, z łatwością ocenisz, jaka pojemność kawiarki będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Przeglądając oferty modeli kawiarek, z łatwością znajdziemy informację dotyczącą liczby filiżanek kawy, jaką możemy przygotować za jednym razem. To bardzo ważna informacja, która podpowie Ci, czy jedno parzenie kawy w kawiarce wystarczy do napełnienia filiżanek dla Ciebie  i Twoich bliskich. Producenci jednak w większości przypadków opisują wydajność kawiarki w liczbie espresso. Jeśli pijesz kawę z jedną osobą, optymalną pojemnością kawiarki będzie urządzenie, które przygotuje 4 filiżanki espresso. Jeśli jednak picie kawy z kilkoma osobami jest naszą tradycją, powinieneś zainwestować w bardziej pojemną kawiarkę, która jest przystosowana nawet do 8 lub 10 filiżanek espresso.

Powiązane artykuły