noworodekPorady 

Jak wybrać rozmiar czapeczki dla noworodka?

Przygotowanie dobrej wyprawki to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Szczególnie przy pierwszym dziecku. Nie zawsze wiedzą, jak przygotować się na przybycie nowego członka rodziny. Czasami kupują aż za wiele ubranek, które dziecko założy raz lub w ogóle i od razu pójdą w odstawkę. Dlatego dzisiaj pokażemy, jak dobrać czapeczkę dla noworodka tak, by była dla niego funkcjonalna i wygodna.

 

Jak dobrać rozmiar czapki dla niemowlaka?

Noworodek noworodkowi nierówny. Czasami dzieci rodzą się w szóstym miesiącu, czasami nie chcą wyjść jeszcze w dziewiątym.

Dziewczyny rodzą się drobniejsze. Chłopcy zdają się ścigać, kto będzie większy.

Jak zatem dobrać czapeczkę do dziecka?

Podczas wyboru odpowiedniej czapeczki najlepiej kierować się tabelą rozmiarów. Dzięki temu łatwiejsze będzie znalezienie najlepszej rozmiarowo czapeczki. Rozmiar jest równoznaczny z obwodem głowy w najszerszym miejscu. A jak zmierzyć obwód? Wystarczy miarka krawiecką, którą owijamy główkę dziecka nad brwiami.

 

Jaki rozmiar czapeczki dla noworodka przed porodem?

Wiele zależy od dziecka. Najlepiej dopasowywać rozmiar czapeczki pod wagę dziecka. Nie zawsze będzie się to w stu procentach zgadzać, ale w wielu przypadkach okaże się właściwe. Przy standardowej wadze (3200-3500g) obwód głowy wynosi 36-38 cm, więc wystarczy czapeczka o wymiarze 36-38.

Trzeba jednak pamiętać, że podczas badań USG waga dziecka jest szacowana i może nieco odbiegać od rzeczywistości. Dlatego na wszelki wypadek można kupić także większą. Jeśli nawet na początku będzie za duża, to i tak dosyć szybko się przyda.

W przypadku większych dzieci można od razu zaopatrzyć się w czapeczkę o wymiarach 40-42, a dla wcześniaków przed 38 tygodniem może wystarczyć rozmiar 34. Sprawdź też: https://bobaskowo.sklep.pl/kategoria-produktu/ubranka-niemowlece/czapeczki.

Rozmiar czapeczki dla noworodka a materiał wykonania

Nie tylko rozmiar czapeczki jest istotny, gdy szukamy odpowiedniej dla naszej pociechy. Istotne jest także to, by dobrać odpowiedni materiał. Dla dzieci aż do pierwszego roku życia poleca się ubranka wykonane z bawełny, które jest naturalnym materiałem. Dzięki temu skóra może oddychać.

Jeśli pogoda na zewnątrz jest chłodniejsza można postawić na polar lub welur, które ochronią główkę dziecka i zapewnią zatrzymywanie ciepła.

Na rynku znajdziemy różne czapeczki, które mają swoje wady i lepiej z nich zrezygnować. Są to:

  • Smerfetki – z wyglądu przypominają nieco za długie czapeczki. Rodzicom wydaje się, że są świetne. Jednak mogą się zsuwać lub przekręcać podczas poruszania główką, co może stać się niebezpieczne dla malucha.
  • Wiązane pod brodą – nie można powiedzieć, że są do końca złe, bo przynajmniej czapeczka nie spada. Mają jedną swoje wady. Mogą zawinąć się wokół szyi. Często też dzieci nie lubią takich wiązań.

Czapeczka powinna być bezpieczna i komfortowa dla malucha.

 

Czy czapeczka jest rzeczywiście konieczna?

Rodzice przed porodem słyszą wiele dobrych rad nie tylko od profesjonalistów, ale także rodziców, dziadków i dalszej rodziny. Chcą jednak wiedzieć, które z nich są szczególnie ważne, a o których można zapomnieć. I jak to jest w przypadku czapeczki?

Jest kilka sytuacji, w których się przydaje:

  • Po porodzie – by zabezpieczyć delikatną skórę noworodka przed wychłodzeniem. Trzeba jednak pamiętać, że poza czapeczką jest konieczne okrycie całego ciała.
  • Po kąpieli – tak jak w poprzednim przypadku chodzi o to, by zabezpieczyć ciało dziecka przed wychłodzeniem. Zwłaszcza zimą.
  • Gdy temperatura spada poniżej 15 stopni, wiele chłodny wiatr lub jest duża wilgotność
  • Podczas upałów, jeśli dziecko nie ma główki w cieniu np. w gondoli lub pod parasolką

 

Podsumowanie

Czapeczka jest niezbędnym elementem wyposażenia wyprawki dla noworodka. Rodzice powinni wiedzieć, jak wybrać najlepszy rozmiar, który przyda się już w pierwszych dniach życia malucha.

Jednak nie tylko rozmiar jest ważny. Warto zadbać o wykonanie z naturalnego materiału, który jest oddychający i w którym dziecko będzie się dobrze czuło. Z tego powodu bawełna jest często stawiana na pierwszym miejscu, gdy chodzi o ubranka dla dzieci.

Powiązane artykuły