eegPorady 

Ile trwa badanie EEG ?

Badanie EEG – inaczej nazywane badaniem elektroencefalograficznym – służy do diagnostyki pracy mózgu. Umożliwia między innymi wykrycie padaczki, ale zleca się jego wykonanie także w przypadku innych schorzeń i dolegliwości obejmujących układ nerwowy. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Wymaga jednak od pacjenta odpowiedniego przygotowania i współpracy z lekarzem. Ile trwa badanie EEG głowy i jak przebiega? Jakie są zalecenia do jego wykonania?

Ile trwa badanie EEG?

Przeciętny czas trwania badania EEG to 45 minut. Konieczność wykonania elektroencefalografii wiąże się jednak z wcześniejszym przygotowaniem. Przede wszystkim, muszą zostać odstawione wszystkie substancje, które mogłyby wpłynąć na analizę fal elektromagnetycznych. Należą do nich m.in. alkohol i kofeina. Neurolog czasem zleca także odstawienie niektórych leków. Aby wyniki były wiarygodne, noc przed wykonaniem badania powinna być przespana, a przed samym pojawieniu się u lekarza zalecane jest zjedzenie pełnowartościowego posiłku.

Jak faktycznie przebiega badanie EEG? Z reguły elektroencefalografia wykonywana jest na siedząco lub w pozycji leżącej. Skóra głowy jest pokrywana specjalistycznym preparatem, pacjent otrzymuje czepek, do którego mocowane są elektrody. Cały proces rozpoczyna się zwykle z zamkniętymi oczami, a następnie lekarz przeprowadza dwie próby: hiperwentylacyjną i fotostymulacyjną.

Badanie EEG u dzieci – czym się różni?

W związku z tym, że EEG jest badaniem nieinwazyjnym, wykonuje się je również z powodzeniem u dzieci. Badanie EEG u dzieci ile trwa? Czas jest zazwyczaj dokładnie taki sam, jak w przypadku osób dorosłych. Czasem może się nieco wydłużyć. W pewnym stopniu różni się jednak przebieg badania. 

Po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie – ile trwa badanie EEG u dziecka, warto mieć świadomość, że pociechy, które nie ukończyły 6 roku życia, mogą mieć problem ze spokojnym utrzymaniem jednej pozycji przez okres godziny czy 45 minut. Dodatkowo, układ nerwowy jest jeszcze nie w pełni rozwinięty, co również wpływa na czytelność wyników. U najmłodszych badanie często jest wykonywane podczas drzemki. Umożliwia to bardziej precyzyjny odczyt oraz zapewnia większy komfort zarówno lekarzowi, jak i dziecku. 

Kiedy zaleca się wykonanie badania EEG?

Istnieją różnorodne symptomy wskazujące na konieczność wykonania elektroencefalografii – są nieco inne u dzieci i u osób dorosłych. EEG dzieci Poznań – kiedy należy udać się na takie badanie? Częstymi wskazaniami u najmłodszych są problemy z nauką, jąkanie się czy opóźniony rozwój psychoruchowy.

Z kolei osoby dorosłe są kierowane na badanie EEG, kiedy skarżą się na bóle głowy, problemy z koncentracją, zmagają się z chorobami mózgu, takimi jak Alzheimer czy Parkinson. Warto pamiętać o tym, że EEG to specjalistyczne badanie i zawsze jest ono zlecane przez neurologa. Po otrzymaniu skierowania warto zapoznać się ze szczegółami i odpowiednio przygotować do elektroencefalografii, aby badanie przebiegło w spokojnej, przyjaznej atmosferze. 

Powiązane artykuły