Jak urządzić salon?
Salon to miejsce centralne domu lub mieszkania, w którym toczy się życie każdej rodziny. To tutaj odbywają się spotkania w gronie najbliższych czy te z przyjaciółmi. Warto sprawić, by był dla nas i naszych gości maksymalnie funkcjonalny. Duże znaczenie ma powierzchnia, którą dysponujemy. Jak urządzić duży salon? Jak zaplanować mniejszy? Podpowiadamy!
Najpierw warto wyznaczyć najważniejsze strefy w salonie
To kluczowa kwestia organizacyjna, która musi być zaplanowana jako pierwsza. Dopiero później nastąpi rozmieszczenie konkretnego oświetlenia czy poszczególnych mebli. Jak wydzielić strefy? Na pewno warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, układ okien, możliwości poprowadzenia oświetlenia, ale też połączenie z pozostałą częścią mieszkania czy domu. W dużych salonach połączonych z kuchnią jest na ogół miejsce na duży stół z krzesłami, będzie idealny dla rodzin z dziećmi. Jeśli pomieszczenie jest mniejsze, warto poszukać odpowiedniego stołu, który ma opcję rozłożenia w razie potrzeby. Strefa jedzenie odgrywa również istotną rolę, podobnie jak ta dotycząca odpoczynku. Tutaj ważne będą meble wypoczynkowe, duże kanapy, fotele, miękkie pufy – wszystko to, co służy do wygodnego siedzenia, leżenia i odpoczywania. Jeśli metraż na to pozwala, można ustawić lub zawiesić huśtawkę typu bocianie gniazdo. Są bardzo popularne i uatrakcyjniają chwile relaksu w domowym zaciszu.
Komplet stolików kawowych
Trudno sobie wyobrazić strefę wypoczynku bez miejsca na wypicie kawy czy herbaty. Dlatego też komplet stolików kawowych można nazwać niezbędnikiem każdego salonu. Miejsce, w którym można usiąść z filiżanką czegoś ciepłego do picia, jest bardzo ważne. Poza tym można go ustawić w pobliżu fotela, gdzie wieczorem miło spędza się czas podczas czytania książki. Zastosowanie tego typu stolików może być bardzo różnorodne. Umieścisz na nich drobne przekąski podczas oglądania meczu czy filmu, a nawet odłożysz coś drobnego.
Zadbaj o oświetlenie i wykorzystaj grę kolorów
Wyznaczanie stref w salonie nie będzie trudne, jeśli wykorzystamy do tego grę światłem czy kolorem ścian. Wtedy najprościej uda nam się wyznaczyć miejsca o określonych charakterze służące np. do zabawy, jedzenia czy odpoczywania. Istotne jest, by wziąć to pod uwagę, jeszcze na etapie planowania. O ile kolory ścian można wybrać w ostatniej chwili, to lokalizację oświetlenia lepiej zaplanować z wyprzedzeniem, by nie ponosić dodatkowych kosztów. Światło z pewnością musi się pojawić nad stołem i strefą wypoczynku.
Salon – jak urządzić to miejsce?
To, w jakim stylu utrzymany będzie salon zależy od jego właścicieli, tego czym się zajmują, czym interesują i co lubią. Zamiłowania i hobby mogą przejawiać się właśnie w wybranych dodatkach i dekoracjach. To naturalne, że otaczamy się przedmiotami, które nam się dobrze kojarzą i poprawiają nastrój. Ważne, by cały salon bym spójny i tworzył względną harmonię. Jeśli zadbamy o elementy, takie jak: poduszki, dywaniki, ramki ze zdjęciami i inne bibeloty, na pewno będzie bardzo przytulnie.
Zamontuj rolety, by stworzyć intymny klimat
Rolety lub zasłony w salonie to kolejna rzecz, o której nie można zapomnieć. Dzięki nim stworzymy przestrzeń z dala od spojrzeń przechodniów czy sąsiadów. Pozwoli to poczuć swobodę w korzystaniu z tego miejsca, zwłaszcza wieczorem, gdy za oknem robi się ciemno, a w pomieszczeniu trzeba zapalić światło. Nowoczesne rolety są praktyczne, ale mają też ciekawy design, który bez problemu można dopasować do wystroju każdego salonu.
Podsumowując, salon to miejsce bardzo ważne, skupiające życie towarzyskie i rodzinne. Dlatego ważne, by był przede wszystkim dostosowany do potrzeb osób, które z niego korzystają. W zależności od potrzeb salon może być też miejscem do pracy z wydzielonym biurkiem i komputerem. Jeśli w domu są małe dzieci, zdarza się, że zamienia się w bawialnie wypełnioną zabawkami. Gdy całe mieszkanie lub dom ma mało miejsca do przechowywania, wówczas trzeba je wygospodarować w salonie, który na ogół ma największy metraż. Ważne, by wszystko urządzić tak, jak nam się podoba nie tylko wizualnie, ale i z praktycznego punktu widzenia.