Dom i ogród 

Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Powiększenie rodziny to jedno z najbardziej ekscytujących, jak i zarazem stresujących przeżyć młodych rodziców. Narodziny dziecka zmieniają ich życie całkowicie, od tego momentu ciąży na nich wielka odpowiedzialność za rozwijające się maleństwo. Muszą dać z siebie wszystko, by zapewnić mu jak najlepsze warunki i darzyć je głębokim uczuciem, by czuło się kochane i bezpieczne. Zdecydowanie nie jest to łatwe zadanie, dlatego niezbędne jest, by się do tego dobrze przygotować. Jako że to również spory wydatek, warto wiedzieć, co kupić przed urodzeniem dziecka, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Ubranka na każdą okazję

Odzież dla dziecka, które rośnie w zawrotnym tempie, to nigdy nie jest łatwy temat. Szczególnie, jeśli nie znasz jeszcze nawet płci dziecka! Przede wszystkim należy stawiać na wygodę bobasa. Na początku nie ma sensu zamartwiać się dopasowanymi kolorystycznie ubrankami, bo dziecko i tak wyrośnie z nich w mgnieniu oka. Warto stawiać na materiały delikatne, by nie podrażnić wrażliwej dziecięcej skóry, jak i takie, które łatwo się pierze. Pierwsze ubrania przydadzą się już w szpitalu, więc zdecydowanie nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Dobrze wybierać bawełniane części garderoby, dobrej jakości, by chemiczne barwniki nie uszkodziły czasem naskórka ani nie wywołały alergii. Najwygodniejsze na początek są rozpinane koszulki i bluzeczki, a także kaftaniki.

Należy pamiętać, że przez kilka pierwszych lat dziecko będzie używało pieluch do załatwiania swoich potrzeb, więc wybieraj ubrania, które mają rozpinane krocze, by móc łatwo wymienić zużyte pampersy. Z początku nie zamartwiaj się bucikami, bo póki bobas nie zacznie stać lub chodzić, nie są mu potrzebne, a dzięki temu mięśnie i łuki stopy wykształcą się prawidłowo. Przez szybki wzrost dziecko będzie bardzo szybko wyrastało z ciuszków, więc dobrze mieć zrobiony już mały zapas w większych rozmiarach. Warto popytać wśród rodziny i znajomych, czy ktoś nie ma ubranek do pożyczenia, bo kupowanie ciągle nowych strojów może być bardzo kosztowne

Pieluch nigdy za wiele!

Kiedy ktoś pyta, co kupić na urodzenie dziecka, odpowiedź jest prosta. Pieluchy. To będzie twoja mantra przez wiele miesięcy. Kiedy będzie trzeba zmieniać pieluchę kilka razy dziennie, nim się obejrzysz, twoje zapasy znacznie się skurczą. Można używać tych jednorazowych, jak i wielorazowych. Jednorazowe są oczywiście wygodniejsze, ale równocześnie wiążą się z większymi kosztami, na które trzeba być przygotowanym. Przy ich wyborze ważne jest kierowanie się wagą dziecka, by na pewno dobrać odpowiedni rozmiar.

Jakie kosmetyki kupić przed urodzeniem dziecka?

Jest to bardzo ważny temat, gdyż skóra noworodka jest niezwykle wrażliwa na wszelkie substancje i trzeba ostrożnie wybierać produkty, które się na nią nakłada. Bardzo łatwo wywołać wysypkę, podrażnienia czy alergię, więc czytanie składów to podstawa! Na początku dziecko powinno się myć samym mydłem i wodą, bez żadnych innych preparatów. Warto zwrócić szczególną uwagę na okolice krocza i fałdy skórne, które przez liczne tarcia są bardzo wrażliwe przez ciągłe ruchy i zmienianie pieluch. Po każdym przewinięciu najlepiej jest natłuścić skórę kremem lub maścią, by zapobiec odparzeniom.

Gadżety ułatwiające życie

Wielofunkcyjny kokon niemowlęcy pomaga imitować warunki, jakie dziecko zna z łona matki, co może pomóc mu w uspokojeniu się i w adaptacji do nowego środowiska. Chroni on noworodka przed wyturlaniem czy przygnieceniem, dzięki czemu możesz spokojnie umieścić dziecko w łóżku, nie bojąc się, że zrobi sobie nieumyślnie krzywdę podczas snu. Niezbędny będzie również wózek, którym zabierzesz dziecko na spacer, by się dotleniło i zobaczyło świat. Nie może także zabraknąć smoczków oraz butelek!

Wyśpij się!

Może brzmi to banalnie, ale uwierz mi, że przez kilka pierwszych miesięcy nie będziesz marzyć o niczym innym. Czasem w nocy trzeba wstawać do dziecka nawet i po kilka razy, by je nakarmić, przewinąć lub po prostu uspokoić. Więc dobrze Ci radzę, skorzystaj z tej rady, póki jeszcze możesz!

Jak przygotować się na narodziny dziecka

Narodziny nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie, i początek czasu pełnego poświęceń i stresu, ale zdecydowanie tego wartego. Wychowywanie żywej istoty, obserwowanie, jak się rozwija i dorasta, to jedno z piękniejszych rodzicielskich doświadczeń.

Powiązane artykuły