Rodzaje obróbek blacharskich
Obróbki blacharskie są niezwykle ważne. Bez nich żaden dach nie będzie ani estetyczny, ani szczelny. Dlatego tak ważne jest, aby prace związane z obróbką blacharską zawsze realizowane były w sposób profesjonalny. Wyróżnić można przynajmniej kilka rodzajów obróbek blacharskich. Każda z nich ma swoją określoną funkcję. Wśród nich najpowszechniej realizowane są trzy. Mowa tu o obróbce szczytowej, pasie nadrynnowym oraz o koszu dachowym. Warto znać zastosowanie każdego z tych rodzajów obróbki blacharskiej.
Obróbki blacharskie szczytowe
Obróbka szczytowa często określana jest również jako wiatrownica. Jej zadaniem jest ochrona dachu przed działaniem wiatru. Konkretnie mowa tu o tym, że obróbka szczytowa uniemożliwia podniesienie pokrycia dachu przez wiatr. Wykonując obróbkę szczytową, zawsze należy pamiętać o tym, aby była ona dokładnie dopasowana do krawędzi dachu. Pod uwagę wziąć trzeba także kąt nachylenia. Każda obróbka blacharska odpowiednio spełni swoje zadanie, jeśli będzie precyzyjnie montowana. Dlatego ważne jest choćby to, aby wcześniej sprawdzić, czy okap pasuje do kalenicy. Linia okapu powinna być równoległa do linii kalenicy. Istotne jest również, aby deska czołowa zawsze była poprawnie zamontowana. To, w jaki sposób wykonana będzie obróbka szczytowa, uzależnione jest głównie od rodzaju pokrycia dachowego. Przykładowo, jeśli na dachu znajdują się dachówki, to ważne jest, aby do krokwi zamontowana została deska, która chronić będzie obróbkę blacharską.
Pas nadrynnowy
Omawiając rodzaje obróbek blacharskich, nie można zapomnieć o pasie nadrynnowym. Ten znajduje się na każdym dachu, niezależnie od tego, czym jest pokryty. Co ciekawe, pas nadrynnowy może pełnić też funkcję opierzenia balkonu lub tarasu. Rozmiar pasa nadrynnowego uzależniony jest od rodzaju pokrycia dachowego. Zwykle ten rodzaj obróbki blacharskiej montowany jest wraz z rynnami bądź jako samodzielny element. Pas nadrynnowy sprawia, że woda nie niszczy pokrycia dachowego. Obróbka blacharska w postaci pasa nadrynnowego nie pozwala wodzie przedostać się pod pokrycie dachowe. Będzie tak nawet wówczas, kiedy pas nadrynnowy zastosowany zostanie zamiast rynny. Jest to dobre rozwiązanie w tych miejscach, gdzie nie gromadzi się zbyt wiele wody.
Kosz dachowy
Jednym z najważniejszych rodzajów obróbki blacharskiej jest koszt dachowy. To jeden z kluczowych elementów dachu. Jego montaż nie jest jednak łatwy. Wymaga dużego doświadczenia i wiedzy technicznej. Nie ma tu miejsca na żadne uchybienia. Te bowiem, nawet najmniejsze, sprawią, że dach nie będzie w pełni szczelny. To z kolei skutkować będzie tym, że wraz z upływem czasu będzie on szybko tracił na swojej trwałości. Kosz dachowy skutecznie odprowadza wodę z dachu. Ważny jest tu jednak odpowiedni dobór wielkości szczeliny. Wszystko po to, aby nie powstawały żadne zatory. Aby koszt dachowy mógł spełniać swoje zadanie, konieczne jest, aby zapewnić mu właściwy grunt. Dobrym rozwiązaniem jest montaż kosza dachowego na zagęszczonym łatowaniu, które podparte będzie deskami leżącymi wzdłuż krokwi koszowej. Zapobiegnie to odkształcaniu się rynny. Istotne jest jednak, aby prace montażowe wykonane zostały przez profesjonalnych monterów. Dlatego prace powierzyć należy doświadczonej i renomowanej firmie. Dobrym przykładem będzie tu firma https://kolorbud.pl/obrobki-blacharskie-do-6-mb/, która specjalizuje się w obróbce blacharskiej.
Inne rodzaje obróbki blacharskiej
Nie są to oczywiście wszystkie rodzaje obróbki blacharskiej. Wymienić można jeszcze choćby obróbki przyścienne. Jest to dość specyficzny element. Montowany jest bowiem na styku różnych materiałów. W przypadku dachów drewnianych, najczęściej stosuje się dwuczęściową obróbkę przyścienną. Wynika to z tego, że dach drewniany pod wpływem wiatru i wilgoci cały czas pracuje. Wiatr i wilgoć wpływa na zmianę obciążenia dachu. Obróbka dwuczęściowa rozwiązuje ten problem. Obróbka główna mocowana jest tu do połaci, a dodatkowa w postaci listwy zabezpieczającej mocowana jest do muru. Stosując obróbkę dwuczęściową, pamiętać trzeba, aby połączenie listwy z murem było również uszczelnione masą dekarską.