Dom i ogród 

Jak zamontować rolety plisy?

Rolety plisowane, zwane też plisami, to jeden z rodzajów osłon montowanych w oknach. Wyglądem przypominają harmonijkę, którą można zwijać i rozwijać zarówno od góry okna, jak i od dołu. Jest to taki wariant osłony okien, który jest skonstruowany w sposób umożliwiający odsłanianie okna na wiele sposobów, dlatego może być stosowany niezależnie od tego, czy okna wychodzą na północ, czy na południe. Plisy mogą być z powodzeniem montowane w oknach o nietypowych kształtach i w oknach dachowych.

Rodzaj tkanin wykorzystywanych do produkcji rolet plisowanych

Do produkcji takich rolet są wykorzystywane bardzo różnorodne materiały. Aby uniknąć nadmiernego nagrzania pomieszczeń, można wykorzystać plisy wykonane z materiałów termoizolacyjnych, rodzaj tkaniny można również dopasować do aranżacji wnętrza. Klasyczne tkaniny będą się odpowiednio komponować z nowoczesnym stylem minimalistycznym. Wyjątkowo bogatą ofertę plis prezentuje strona https://www.as-rolety.pl/ – warto zwrócić uwagę na serię Plisy Premium, które wykonane są z materiałów specjalnie wyselekcjonowanych, charakteryzują się one właściwościami, które można indywidualnie dobrać do swoich potrzeb. Tkaniny zaciemniające Blackout mają wewnętrzną stronę gumowaną, mogą być w tym samym kolorze z obydwu stron. Montaż rolet białym kolorem na zewnątrz powoduje odbijanie promieni słonecznych, co sprawia, że wnętrze pomieszczenia się nie nagrzewa.

Jak dokonać pomiarów okna pod montaż plisy okiennej?

Dylemat dotyczący montażu rolet plisowanych jest stosunkowo prosty do rozwiązania, wystarczy przestrzegać kilku reguł. W zależności od sposobu zamontowania, wymiary wysokości i szerokości mierzone są w inny sposób. Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować plisy na listwie przyszybowej, powinieneś zmierzyć najpierw wysokość i szerokość szyby okiennej razem z szerokością uszczelki okiennej. W tym wypadku rozmiar plisy powinien być taki sam jak rozmiar szyby. Jeśli chcesz zastosować bezinwazyjny sposób, montaż powinien opierać się o wymiary szerokości szyby razem z listwami przyszybowymi. Długość plisy powinna wynosić tyle samo, co wysokość ramy okiennej. Jeszcze innym rodzajem jest wieszak kątowy plisy, wówczas instalacja odbywa się poprzez zebranie wymiarów w taki sam sposób, jak wypadku montażu plisy w sposób bezinwazyjny. Wysokość okna mierzona jest razem z listwami przyszybowymi.

Jeśli chcesz mieć pewność, że uzyskane wyniki są właściwe, trzeba wykonać je co najmniej w dwóch miejscach okna, dla porównania. Wykonane odpowiednio pomiary umożliwiają prawidłowe naciągnięcie sznurka, na którym poruszają się plisy.

Jak zamontować plisy okienne?

Po pierwsze należy zapoznać się z dołączoną instrukcją obsługi. Najprostszą metodą jest zastosowanie bezinwazyjnego sposobu montażu plisy okiennej. Jest to najodpowiedniejsza metoda w sytuacji, kiedy nie umiesz posługiwać się fachowymi narzędziami. Jeśli już wybrałeś odpowiednie rolety, montaż powinien przebiegać w kilku krokach:

 – musisz dokonać wyboru odpowiednich zatrzasków i klipsów; zatrzask powinien być umocowany do szyby pod kątem 90 stopni,

– na ramie okna należy zaznaczyć miejsca, w których będzie przebiegało łączenie,

– na ramię plisy trzeba nasunąć klipsy, w równych odstępach od siebie i w dalszej kolejności założyć na nie zatrzaski,

– w zatrzaski należy wsunąć mocowanie plisy i upewnić się, że sznurki znajdują się po zewnętrznej stronie oraz że usunięta jest taśma zabezpieczająca.

Montaż inwazyjny plis wymaga użycia wiertarki, ewentualnie samego śrubokręta. Taki sposób jest nieco bardziej stabilny. Pracę powinieneś rozpocząć od oznaczenia czterech punktów na ramie okna, są to punkty montażu prowadnic, dwa na dole i dwa u góry okna. Po odmierzeniu trzeba je zaznaczyć i przykręcić w tym miejscu części mocujące, np. przy pomocy śrubokręta. Następnie haczyki przytwierdzające żyłkę trzeba włożyć do przytwierdzonych elementów i umieścić plisę pomiędzy prowadnicami i tym samym zakończyć cały proces.

Powiązane artykuły