Dom i ogród 

Jak pielęgnować trawę w rolkach?

Sadzenie trawy w rolkach stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Choć nie jest to najtańsza metoda zakładania trawnika, szybki efekt i piękny wygląd rekompensują z nawiązką poniesione koszty. Do położenia trawnika w rolkach trzeba się odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak to się robi w Poznaniu!

Trawa w rolkach – kiedy sadzić?

Zanim uzyskamy wymarzony efekt pięknej zielonej murawy, powinniśmy poznać kilka tajników przygotowania otoczenia na przyjęcie trawy w rolkach. Optymalnym terminem na założenie trawnika z rolki jest wczesna jesień. Eksperci polecają szczególnie okres pomiędzy początkiem września a połową października. Temperatury są już wtedy zwykle nieco niższe, co chroni trawę z rolki przed nadmiernym wysychaniem. Nie bez znaczenia są częstsze jesienią opady, które powodują, że ziemia jest stale wilgotna, a to z kolei sprzyja ukorzenianiu. Jeśli jednak chcielibyśmy cieszyć się trawnikiem z rolki, już wiosną bądź latem nie jest to niemożliwe, należy jednak dobrze zapoznać się z instrukcjami, jak pielęgnować trawę w rolkach.

Trawa w rolkach – jak pielęgnować?

Pierwszy etap pielęgnacji trawy w rolkach to czas jeszcze przed jej rozłożeniem. Zanim wyłożymy nasz wymarzony trawnik, podłoże powinno zostać dokładnie oczyszczone ze starej darni. Wszelkie roślinki i odpady nieorganiczne powinny zostać usunięte. Całe podłoże należy również przekopać na głębokość jednego szpadla i dokładnie spulchnić oraz wyrównać grabiami. Położenie trawy w rolkach w Poznaniu możemy powierzyć specjalistom. Jeśli jednak postanowimy wykonać murawę samodzielnie, czeka nas dość intensywny czas. Kolejny etap sadzenia trawnika z rolki to dostosowanie podłoża. Jeśli jest zbyt zbite należy je rozluźnić np., piaskiem, jeśli natomiast jest bardzo sypkie, warto dodać do niego trochę torfu lub obornika. Na tak przygotowane podłoże możemy rozłożyć trawę z rolki.

Sadzenie trawy z rolki jak to zrobić?

Kiedy już nasze podłoże zostało odpowiednio przygotowane, możemy zabrać się za najprzyjemniejszą część pracy, czyli rozkładanie rolek. Przede wszystkim musimy pamiętać, żeby każda kolejna rolka trawy dokładnie przylegała do poprzedniej. Dzięki takiemu postępowaniu będziemy mieli pewność, że cała murawa będzie zwarta, bez dziur i niezatrawionych przestrzeni. Kiedy trawa w rolkach zostanie nam dostarczona, powinna zostać możliwie najszybciej rozłożona, najlepiej jeszcze tego samego dnia. Po rozłożeniu rolek trawy powinniśmy ją wywałować. Ten proces sprzyja ukorzenieniu i sprawi, że trawa szybciej połączy się z gruntem. Kolejny krok to obfite podlanie całego obsadzonego trawą w rolkach obszaru. Jeśli pogoda w najbliższych dniach będzie słoneczna i bezdeszczowa powinniśmy przez pierwsze dwa tygodnie podlewać trawnik każdego dnia. W tym czasie nie należy zbyt często chodzić po trawniki i intensywnie go eksploatować. Jeśli sadzimy trawnik z rolki jesienią, nie musimy w tym czasie go nawozić. Pierwsze nawożenie najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną.

Pierwsze koszenie trawnika z rolki

Trudno jest określić, po jakim czasie najlepiej jest przeprowadzić pierwsze koszenia. Jego termin zależy od warunków pogodowych i indywidualnych cech różnych odmian. Zwykle połączenie darni z podłożem zajmuje około 2 tygodni. Kiedy trawa osiągnie wysokość przekraczającą 8 cm, możemy zacząć rozważać pierwsze koszenie. Należy jednak pamiętać, by za pierwszym razem nie było to drastyczne skrócenie długości. Najlepiej jest przy tej okazji, skrócić trawę do około 5-6 cm. Bardziej intensywne koszenie mogłoby jej zaszkodzić. Jeszcze nie zawsze dobrze ukorzeniona trawa mogłaby sobie nie poradzić z tak znaczącą zmianą. Trawnik zbyt intensywnie skoszony przed zimą mógłby ulec chorobom grzybowym, szybciej wysycha i nie jest odporny na niskie temperatury.

Podlewanie trawnika z rolki

Jeśli zastanawiamy się, jak i kiedy podlewać trawnik z rolki, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rad. Przede wszystkim tego typu trawnik lepiej znosi rzadsze, lecz bardzo obfite podlewanie. Dzięki temu mamy pewność, że woda zasila cały system korzeniowy. Jeśli nie ma opadów, trawnik należy podlewać co dwa trzy dni. Najlepiej wykonywać tę czynność wczesnym rankiem lub wieczorem.

Powiązane artykuły