Dom i ogród 

Jak dobrać kabinę prysznicową do łazienki?

Kabiny prysznicowe do łazienki to jedna z bardziej zróżnicowanych kategorii wśród elementów wyposażenia mieszkań. Ich odpowiedni dobór potrafi przysporzyć wielu trudności. Szczególnie kłopotliwe może okazać się dobranie kabiny do łazienki na poddaszu czy małego pomieszczenia o niestandardowych wymiarach. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować i jak możesz dobrać kabinę najbardziej odpowiednią dla Ciebie?

Kształty i rodzaje

Za standardowe uważane są kabiny z kwadratową podstawą o wymiarach 90×90 cm. Takie modele nie zajmują wiele miejsca, jednak nie zawsze sprawdzą się jako kabiny prysznicowe do małych łazienek. Osoby zainteresowane zakupem kabiny na planie kwadratu mogą zdecydować się na jej mniejszy rozmiar. Warto jednak pamiętać, że wymiary poniżej 80×80 cm posiadają niski komfort użytkowania. 

Kabina prysznicowa do małej łazienki w bloku może posiadać inny kształt, umożliwiający lepsze wykorzystanie przestrzeni. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest kabina narożna zaokrąglona. Dzięki temu, że przylega do dwóch ścian, umożliwi Ci zagospodarowanie rogu pomieszczenia. Modele narożne występują w różnych rozmiarach i zazwyczaj są zaopatrzone w drzwi przesuwne. Ze względu na to, są bardzo często wybierane jako kabiny prysznicowe do małych łazienek.  

Inną opcją umożliwiającą zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu jest wybór kabiny prostokątnej. Jeśli miejsce na kabinę w Twojej łazience posiada niestandardowe wymiary, prawdopodobnie warto wziąć pod uwagę właśnie takie rozwiązanie. Przestrzeń, w której zmieści się tylko ciasny i niewygodny prysznic kwadratowy warto przearanżować tak, aby udało się umiejscowić tam szerszą kabinę o taj samej długości. Model z prostokątnym brodzikiem sprawdzi się nie tylko jako kabina prysznicowa do małej łazienki w bloku. W większych pomieszczeniach można wykorzystać jej zalety i uzyskać kabinę wyjątkowo przestronną i wygodną. 

Wnękowe i wolnostojące

Wolnostojące kabiny prysznicowe do łazienki zdecydowanie dedykowane są dużym pomieszczeniom. Są to modele, które w żaden sposób nie stykają się ze ścianami pomieszczenia. Występują w różnych kształtach, umożliwiając nowoczesne i wyjątkowo interesujące aranżacje wnętrz. Inną ciekawą kategorią umożliwiającą korzystne zagospodarowanie przestrzeni są kabiny wnękowe. Ich specyfika sprawia, że w niektórych przypadkach sprawdzą się jako kabiny prysznicowe do łazienki na poddaszu. Jeśli w Twojej łazience występuje naturalna wnęka, warto dobrze ją wykorzystać. Umieszczenie w niej kabiny prysznicowej może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Często jest to również opcja korzystna cenowo. Jeśli ściany obudowują prysznic ze wszystkich stron, wystarczy dokupić do niego odpowiednie drzwi. 

Kabiny prysznicowe do łazienki ze skosem

Szczególnie trudne jest aranżowanie pomieszczeń na poddaszu lub w mieszkaniach ze skośnymi belkami. Aby zmieścić standardową kabinę, potrzebne jest ok. 210 cm wysokości od podłogi do sufitu. Co możesz zrobić, jeśli do tego wyniku niewiele Ci brakuje? Wybierz model bez brodzika lub z brodzikiem płaskim, na poziomie podłogi. Sama kabina może mieć nawet 180 cm wysokości. Rezygnując z brodzika, można więc zaoszczędzić wiele przestrzeni. 

Czy da się dopasować kabiny prysznicowe do łazienki na poddaszu? Jeśli nie uda Ci się zmieścić zwykłego prysznica nawet po zrezygnowaniu z brodzika, istnieją jeszcze inne rozwiązania. Możliwe jest skorzystanie z usług firm oferujących docięcie kabiny na wymiar. Fachowcy potrafią ze zwykłych modeli uczynić kabiny prysznicowe do łazienki ze skosem. Zabieg może być przeprowadzony na modelach wykonanych z różnych materiałów. 

Wnękowe kabiny prysznicowe do łazienki doskonale spełniają swoje zadanie zarówno w pomieszczeniach małych, jak i tych na poddaszu. To doskonałe rozwiązanie do wszystkich pomieszczeń sanitarnych z wnękami. Dopasowanie odpowiednich drzwi, nawet w niestandardowym rozmiarze, nie powinno być większym problemem. Duży wybór różnorodnych modeli na rynku umożliwia dopasowanie odpowiedniej kabiny prysznicowej do każdego rodzaju łazienki.

Powiązane artykuły