Dom i ogród 

Jak dbać o okna plastikowe?

To, w jaki sposób dba się o okna, ma bezpośredni wpływ na ich żywotność. Dlatego tak ważne jest, aby były one regularnie poddawane zabiegom konserwującym. Szczególną uwagę zwrócić należy na te elementy, które poddawane są wzmożonej eksploatacji. Warto jest zatem wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo dbać o okna.

Montaż okien i co dalej

Odpowiedź na pytanie, jak dbać o okna plastikowe, zacząć należy już od momentu ich montażu. Niestety bardzo wiele osób popełnia błąd polegający na tym, że po montażu okien na długo zapomina o ich właściwej konserwacji. Tymczasem o okna dbać należy już zaraz po ich montażu. Przede wszystkim pamiętać trzeba o usunięciu folii ochronnej z profili. Jeśli bowiem pozostanie ona na miejscu przez dłuższy czas, oznaczać to będzie konieczność jej późniejszego zeskrobywania. To jest nie tylko męczące, ale może doprowadzić także do zarysowania ram. Dodatkowo, jeśli folia wystawiona będzie na działanie promieni słonecznych może przyczynić się do powstawania przebarwień na profilach. Jeśli na oknach naklejone są jakieś naklejki, także należy usunąć je jak najszybciej. Im dłużej będzie się z tym zwlekać, tym trudniej będzie je usunąć.

Mycie okien plastikowych na błysk

Jeśli pragnie się, aby okna plastikowe wyglądały pięknie, to nie można zapomnieć o ich częstym myciu. Nie jest to czynność zbyt lubiana, jednak niestety konieczna. Wszelkie większe zabrudzenia należy usuwać od razu. Po pierwsze, ma to wpływ na estetykę. Po drugie, późniejsze ich usunięcie może okazać się trudniejsze. Ważne jest również, aby okna myte były w odpowiednich warunkach pogodowych. Zbyt silne promienie słoneczne powodować mogą powstawanie smug na oknach. Natomiast niskie temperatury mogą mieć wpływ trwałość szyby. Do samej pielęgnacji okien plastikowych korzystać należy z odpowiednich preparatów. Istotne jest, aby były to preparaty dobrej jakości. Do czyszczenia okien plastikowych użyć należy delikatnych preparatów. Takich, które nie zawierają dodatku rozpuszczalników oraz substancji ściernych. Uniknie się w ten sposób ryzyka zmatowienia powierzchni, jej zarysowania czy pojawienia się przebarwień. Ważne jest także nie tylko czym czyścić okna plastikowe, ale i w jaki sposób. Profile czyszczone powinny być za pomocą miękkiej szmatki. Większe i zaschnięte zabrudzenia dobrze jest wcześniej namoczyć. Dzięki temu łatwiej będą schodzić.

Dbanie o uszczelki

Konserwując okna plastikowe, koniecznie sprawdzić należy stan uszczelek. Ze względu na to, iż stanowią one element ruchowy, to bardziej narażone są na uszkodzenie. Najczęściej ulegają one zgnieceniu. Wynika to z faktu, iż pracują one przy każdym otwarciu i zamknięciu okna. Ponadto to uszczelki narażone są na negatywne działanie czynników atmosferycznych. To prowadzić może do ich popękania. Konserwacja uszczelek w oknach plastikowych polegać powinna na ich myciu czystą wodą przy użyciu miękkiej ściereczki. Niezwykle istotne jest, aby nie stosować do tego jakichkolwiek środków chemicznych. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia uszczelek. Po umyciu uszczelek należy je dokładnie wysuszyć. Następnie powinny zostać natłuszczone środkiem silikonowym. Taki preparat często kupić można u producenta okien. Warto sprawdzić choćby ofertę firmy PETECKI.

Zabezpieczenie okien na czas remontu

Co kilka lat przychodzi czas remontu mieszkania czy domu. Pamiętać trzeba, aby na ten okres odpowiednio zabezpieczyć plastikowe okna folią. To skutecznie uchroni je przed zabrudzeniem różnego rodzaju substancjami, które mogą je zniszczyć, jak chociażby farby czy kleje. Jeśli jednak dojdzie o jakiegokolwiek zabrudzenia podczas remontu, to ważne jest, aby z ich usunięciem nie czekać do końca prac. Usuwane powinny być od razu.

Jak widać, konserwacja okien plastikowych wcale nie jest taka skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest, aby dbać o nie regularnie. Dzięki temu zapewni się im długą żywotność. A trzeba pamiętać także o tym, że zadbane okna to także właściwa izolacja termiczna.

Powiązane artykuły