Porady 

Filmy jak w kinie, ale w domu, czyli o sukcesie Netflixa i jemu podobnych

Jeszcze 100 lat temu ludzie chodzili do kin ubrani w odświętne stroje, a oglądany film był dla nich życiowym doświadczeniem. Niesamowity postęp technologii sprawił, że kina zaczynają powoli odchodzić do przeszłości, a przyszłością dziesiątej muzy wydaje się być internetowa dystrybucja filmów. Na czym ona polega?

Premiery filmowe na domowym laptopie

Internetowa dystrybucja filmów polega na tym, że podmiot, którym jest firma produkująca filmy bądź wykupująca do nich dostęp, tworzy swoją platformę online z bazą filmów i seriali na życzenie. Aby móc korzystać z tej bazy, użytkownik musi wykupić do niej dostęp, najczęściej będący roczną subskrypcją, opłacaną każdego miesiąca w postaci niezmiennej kwoty. Filmy i seriale można oglądać na ekranie smartfona, laptopa, telewizora o każdej porze dnia i nocy. Ten sposób oglądania jest dla wielu ludzi wygodniejszy od chodzenia do kina, gdyż, aby obejrzeć premierową pozycję filmową, nie muszą się nawet przebierać z piżamki.

Najpopularniejsi internetowi dystrybutorzy filmów w Polsce

Gigantem w tej branży jest Netflix. Firma ta powstała w 1997 roku w USA, gdzie osiągnęła status kultowy, a do powszechnego języka weszło powiedzenie „Netflix and chill”, oznaczające sposób na spędzenie wolnego czasu, kiedy to relaksujemy się przy filmach na Netflixie. Do najbardziej znanych produkcji Netflixa, zdobywających wiele nagród, zaliczają się takie seriale, jak „House of Cards”, „Stranger Things”, „Narcos”. Na serwisie można też oglądać seriale powstałe na potrzeby telewizji, a przykładem może być „Breaking Bad”. Zarejestrowanych na platformie jest 117 mln ludzi z całego świata. Polskich użytkowników może zainteresować fakt, że Netflix wyprodukuje wysokobudżetowy serial o Wiedźminie, którego autorem jest Andrzej Sapkowski. Pozycja ma trafić na platformę w 2019 roku.

Kolejnym serwisem oferującym produkcje przez internet jest HBO GO. Platforma działa od 2010 roku i jest wybierana ze względu na dobre, polskie seriale, np. „Wataha” czy „Pakt”. Do popularnych serwisów w Polsce zalicza się także Showmax, a wśród widowni na świecie chwalony jest też serwis Amazon Prime.

Cena za korzystanie z platform dystrybuujących filmy online

Chcąc korzystać z najnowszych premier na żądanie, musimy wykupić na wybranej przez nas platformie subskrypcję. Ze wszystkich wymienionych wyżej podmiotów najdroższej ceni się Netflix. W najtańszym programie, za 34 zł miesięcznie, możemy oglądać filmy i seriale na jednym urządzeniu. Po dopłaceniu 18 zł i przejściu na tryb premium, otrzymujemy dostęp do filmów i seriali w jakości Ultra HD, a z konta mogą korzystać jednocześnie cztery urządzenia – podział kosztów z sąsiadem wychodzi w tym przypadku całkiem korzystnie.

Na pozostałych platformach streamingowych zapłacimy mniej, bo na HBO GO jest to kwota 29,90 zł miesięcznie, a na Showmaxie 19,90 zł za miesiąc. Tak niska cena jest związana z tym, że serwisy te posiadają mniejszą bazę filmów i seriali w porównaniu do Netflixa. Czy warto? Przekonajmy się sami, gdyż serwisy oferują darmowy okres próbny.

Powiązane artykuły