Dom i ogród 

Biokominki – zasady bezpieczeństwa

Biokominki to nowoczesne rozwiązania, które zastępują tradycyjne kominki, pasują do każdego rodzaju wnętrza i dają też możliwość dogrzania pomieszczeń.

Po co się kupuje biokominek?

Urządzenia do wytwarzania ciepła w pomieszczeniach są świetnym rozwiązaniem dla każdego. Czasem potrzeba dodatkowego źródła ciepła wymaga zastosowania biokominka, ale pamiętać należy przede wszystkim o zasadach bezpieczeństwa ich stosowania. Ustawiony w odpowiednim miejscu i używany zgodnie z przeznaczeniem pozwoli na zastąpienie go tradycyjnym kominkiem w mieszkaniu. Poza tym to urządzenie, które wytwarza specyficzny klimat z ogniem, tworząc wyjątkowy nastrój w całym domu. Tutaj nie ma potrzeby opróżniania spopielonego drewna czy opału, a Ty zachowujesz czystość bez spalin i sadzy.

Biokominek i bezpieczeństwo użytkowania.

Jak każde źródło ciepła, biokominek powinien spełniać wiele warunków użytkowania, aby pozostać bezpiecznym. Pierwszym i podstawowym jest odpowiednie umiejscowienie. Należy postawić go w miejscu, w którego pobliżu nie ma żadnych firanek, zasłon, czyli zachować bezpieczną odległość. Również nie powinno się na biokominku stawiać różnych przedmiotów, ponieważ wytwarza on ciepło, wychodzi z niego ogień, więc wszelkie łatwopalne sprzęty należy z jego otoczenia usunąć. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, by wokół niego nie pojawiały się zwierzęta i dzieci bez nadzoru dorosłych osób, kiedy jest rozpalony. Tutaj warto pomyśleć nad zamontowaniem szyb do obudowy, dokręcając je ręcznie, by zminimalizować ryzyko poparzeń przez najmłodszych.

Sam biokominek składa się z obudowy, wykończenia oraz najważniejszej części: wkładu. To tutaj wlewa się biopaliwo, które pali się i wytwarza ciepło. Musisz zatem uważać, by go nie rozlać poza obręb biokominka i że należy to robić tylko, i wyłącznie na ostudzone palenisko. Jest to paliwo łatwopalne i musi być trzymane w szczelnie zamkniętym pojemniku. Wybierając biokominek pamiętaj o tym, by producent zapewnił o bezpieczeństwie materiałów, z którego jest on wykonany, co da Ci gwarancję spokojnego użytkowania.

Biopaliwo, które służy do spalania w biokominku jest bezpieczne w stosowaniu, chociaż pomieszczenie wymaga przewietrzenia lokalu po spaleniu, dlatego, że zabiera on tlen z powietrza. Nie ma tutaj możliwości doprowadzenia do wytworzenia czadu, który jest niebezpieczny dla ludzi, ponieważ biokominki wytwarzają parę wodną i dwutlenek węgla.

Bezpieczny i funkcjonalny biokominek, czyli jaki?

Poprawnie użytkowany biokominek to rewelacyjna propozycja dla osób, które nie mogą mieć tradycyjnego kominka w swoim mieszkaniu, np. w bloku. Tutaj źródło ognia jest pod kontrolą, także masz pełną swobodę korzystania zarówno w nocy jak i w dzień, ale pamiętaj przy tym, że nigdy nie wolno zostawiać źródła ognia bez nadzoru (zupełnie jak rozżarzonego ogniska). Dodatkową miłą funkcjonalnością biokominków jest fakt, że można do biopaliwa dodawać olejki eteryczne. To wspaniała propozycja, by stworzyć wyjątkowy nastrój poprzez użycie tylko kilku kropli różnego rodzaju zapachowych olejków. Następną kwestią jest samo biopaliwo, czyli w 100% biodegradowalny i przyjazny dla środowiska bioetanol, który nie wytwarza dymu, a jedynie parę wodną, co daje możliwości stosowania przy alergii lub astmie. Bezpieczny biokominek to również jego dobre wykończenia. W ofertach polskich producentów, którzy dają duże gwarancje bezpieczeństwa, pojawiają się wykończenia ozdobne:

  • ze stali
  • z ceramiki
  • z kamienia
  • z szyby hartowanej.

Co za tym idzie, możesz wybrać sobie do domu biokominek, który będzie pasował do reszty wnętrza i komponował się idealnie. Za pewnością zachwyci on wtedy nie tylko swoją funkcjonalnością, bezpieczeństwem, ale tez przyjemnym wyglądem. Warto zainwestować w wysokiej jakości biokominek i korzystać z niego do ogrzania domu, gdyż jest to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów.

Powiązane artykuły