Zamki do szaf metalowych – jakie wybrać?
Zamki do szaf metalowych gwarantują bezpieczne przechowywanie przedmiotów w miejscu pracy i szkołach. Dlatego też ze względu na to powszechne zastosowanie, są znane chyba każdemu. Sprawdzają się w szafkach pracowniczych, szafkach ubraniowych, skrytkach bagażowych, skrzynkach na listy. Stosowane są także przy przechowywaniu tajnych dokumentów czy drogocennych przedmiotów, wtedy mają jeszcze lepsze zabezpieczenia. Przykładem takich zamków są zamki rozporowe do szaf metalowych, które skutecznie chronią przed każdym włamywaczem. Najbardziej skuteczne zamki są najdroższe, ale nie wszędzie jest konieczność ich zastosowania. Zwłaszcza tam, gdzie przechowywane są rzeczy niemające bardzo wysokiej wartości, lub gdzie dodatkowo działa monitoring, czyli np. w szkołach, szatniach pracowniczych.
W zależności od spełnianej funkcji, zamki do szaf metalowych, mogą mieć różne rodzaje. Co ciekawe, do niemal wszystkich modeli można wytworzyć tzw. klucz matkę, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo. Tym kluczem można otworzyć każdy zamek z serii, przy czym poszczególni użytkownicy mają zapewniony dostęp tylko do swoich szafek.
Jakie są podstawowe sposoby zamykania szafek?
- zamek tulejkowy– podstawą jego działania jest tulejka, czyli zaciskowy element ze stali sprężystej, który zamyka dostęp do szafki. Najczęściej jest wykonany ze stopu aluminium i pokryty warstwą chromu. Dzięki temu pokryciu jest bardziej odporny na zużycie, warunki środowiskowe i lepiej się prezentuje. Jest bardzo często wykorzystywany w szafkach szkolnych i pracowniczych, jak również do skrzynek pocztowych czy chowających liczniki czy wodomierze.
- zamki ryglowe do szaf metalowych– wykonane są ze stali i pokryte warstwą cynku, dzięki czemu są skutecznie chronione przed rdzą. Rygiel to nic innego tylko wewnętrzna zasuwa, która uniemożliwia otwarcie drzwi. Zamki te znajdują często zastosowanie w drzwiach dwuskrzydłowych, gdzie jedno jest tzw. skrzydłem biernym. Mogą być założone na górze lub na dole, co jest często zależne od miejsca zawieszenia szafki.
- zamki rozporowe do szaf metalowych– są najbardziej skutecznym zabezpieczenia. Ich mechanizm polega na wsuwających się w sposób teleskopowy bolcach (sztabach), które chronią nie tylko górną, czy środkową część drzwi, ale całą ich powierzchnię. Są w stu procentach odporne na działania włamywacza, czyli na przykład próby wyłamywania czy wyginania drzwi. Także cylinder zamka jest odporny na rozwiercenie czy uszkodzenie, gdyż wykonany jest z bardzo twardego metalu. Są bardzo często wykorzystywane w sejfach, w połączeniu z zamkami szyfrowymi.
- zamek kasetowy– jak już sama nazwa wskazuje, posiada kasetę (otoczkę), w której umieszczony jest zamek. Najczęściej wykonana jest ona z plastiku, a elementy metalowe ze stali pokrytej cynkiem, co daje mu właściwości antykorozyjne. Ma też dzięki temu estetyczny wygląd.
- zamek szyfrowy– jest to innowacyjne i nowoczesne rozwiązanie, ale wymaga zapamiętania szyfru, gdyż zastępuje on tradycyjny klucz. Zamki szyfrowe mogą mieć od 4 tysięcy do 10 tysięcy kombinacji haseł cyfrowych. Są bezpieczne i funkcjonalne. Mają nowoczesny wygląd i zapewniają komfort użycia. Składają się z bębenka do wyboru kodu oraz dysponują funkcją identyfikacji szyfru. Często wyposażone są w nierdzewną klapkę i przesłonę przeciwpyłową w zależności od warunków w miejscu zamontowania i użytkowania. Dodatkowo pokryte są niklem, co ma wpływ na ich wytrzymałość i odporność na korozję.
Wybór odpowiedniego zamka do szaf metalowych powinien być dostosowany do miejsca przeznaczenia oraz użytkowników. Na przykład w przypadku dzieci, czy osób starszych, nie do końca może się sprawdzić zamek szyfrowy, do którego trzeba zapamiętać kod. Do wszystkich innych typów zamków najczęściej wykonuje się po dwa klucze, w razie zgubienia jednego z nich. W celu optymalizacji bezpieczeństwa, osoby na stanowiskach kierowniczych czy też odpowiedzialne za tą dziedzinę, mogą wyrobić sobie tzw. klucz matkę, który będzie pasował do wszystkich zabezpieczeń w systemie.