leczeniePorady 

Totalna biologia – co to jest?

Totalna biologia jest jedną z koncepcji medycyny niekonwencjonalnej. Zakłada, że na przyczyny wszystkich chorób wpływają nierozwiązane problemy z przeszłości, każde schorzenie ma swoje podłoże w psychice. Według totalnej biologii schorzenia powstają, kiedy organizm przestaje sobie radzić z negatywnymi emocjami – wówczas objawy stają się widoczne w ciele.

Czym jest totalna biologia?

Co to jest biologia totalna? Cała teoria została opracowana przez Claude’a Sabbaha. Przez 35 lat prowadził swoje badania w świecie zwierząt, roślin i ludzi, wykorzystując wiedzę z zakresu onkologii, medycyny ratunkowej, sportowej, hiperbarycznej oraz psychoterapii. Stworzył teorię, że mózg kieruje wszystkimi funkcjami biologicznymi w organizmie, a choroba jest programem specjalnym, włączanym przez ten organ w momencie dużego konfliktu i stresu. Jego odkrycia zaczęto stosować w praktyce w 1985 roku.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to jest totalna biologia? Najprostszą odpowiedź stanowi jej podstawowe założenie, że choroba to nie stan nieprawidłowości w organizmie, a jedynie najlepsze rozwiązanie opracowane przez mózg w celu poprawienia jakości naszego życia. Nierozwiązywalne konflikty, z którymi sobie nie radzimy, są chowane w podświadomości i objawiają się pod postacią konkretnego schorzenia.

Totalna biologia – przyczyny powstawania chorób

Główne przyczyny chorób według totalnej biologii stanowi stres, pesymistyczne nastawienie do życia oraz negatywne emocje. Według jej założeń, zanim dojdzie do zaobserwowania objawów, musi wydarzyć się coś traumatycznego. Jeżeli jakieś zdarzenie wywoła w nas silny stres i wstrząs, to wtedy następuje druga część, czyli naprawa. Faza konfliktu objawia się wzmożoną reakcją układu współczulnego, czyli:

  • marznięciem kończyn,
  • obsesyjnymi myślami,
  • utratą apetytu,
  • odczuwaniem przytłoczenia i zanikiem koncentracji.

Jeśli konflikt zostanie rozwiązany, działanie organizmu wraca do normy, jeżeli nie, wówczas mózg automatycznie realizuje program naprawczy, czyli chorobę. Ta faza zazwyczaj jest rejestrowana przez świadomość i zachodzi niepostrzeżenie.

Wszystkie organy wewnętrzne w organizmie są przypisane innym konfliktom wewnętrznym, przykładowo:

  • według totalnej biologii – żołądek oraz wszelkie dolegliwości w jego obrębie oznaczają wszystkie problemy związane z nieporozumieniem lub brakiem porozumienia np. z bliską osobą;
  • nerki – dotyczą przepływu życia i odpowiadają za poziom wody w organizmie, więc są zazwyczaj związane z konfliktem o terytorium, tłumioną złością oraz agresją;
  • wątroba – odpowiada w organizmie między innymi za gromadzenie i magazynowanie substancji odżywczych, dlatego jej zaburzenia kojarzone są z poczuciem braku oraz lęku przed utratą stabilności finansowej;
  • serce według totalnej biologii musi pracować w swoim rytmie, dlatego wszystkie zaburzenia rytmu dnia sprawiają trudności w jego pracy.

Przyczyną cukrzycy może być stosowanie przemocy w domu. Wówczas organizm pozostaje zbyt długo w trybie walki, więc wydzielany jest wysoki poziom glukozy do krwi. Z kolei permanentny pośpiech niekiedy przyspiesza metabolizm, co w konsekwencji powoduje nadczynność tarczycy.

Czym jest leczenie według totalnej biologii?

Zastanawiając się, co to jest totalna biologia i jak zgodnie z jej zasadami przebiega leczenie, trzeba wiedzieć, że zwolennicy uważają za najlepszą terapię opowiadanie o swoim cierpieniu, a także unikanie trudnych czy stresogennych sytuacji. Metody eliminowania chorób według tej teorii są uznawane za kontrowersyjne, ponieważ nie dopuszczają leczenia farmakologicznego, co często ratuje życie. W czasie terapii osoba prowadząca zadaje mnóstwo szczegółowych pytań. Ich zadaniem jest ustalenie sytuacji, która wywołała konflikt, ponieważ tylko uświadomienie sobie traumy może powodować, że choroba ustąpi, a ciało wejdzie w fazę naprawczą.

Totalna biologia ukazuje chorobę jako sprzymierzeńca, z którym należy współpracować, a nie walczyć. Takie leczenie może być uzupełnieniem konwencjonalnych metod, sprzyjając uwolnieniu zdenerwowania i napięcia z ciała.

Powiązane artykuły