Dom i ogród 

Rola drzwi w domu

Drzwi pełnią bardzo ważną rolę w każdym domu i mieszkaniu. Po pierwsze są one wejściem do domu. Chronią dom przed chłodem, niebezpieczeństwem świata zewnętrznego oraz wejściem niepożądanych osób. Występują rożne rodzaje drzwi, dzięki temu można je wykorzystywać w różnych pomieszczeniach, bez względu na to, czy dane pomieszczenie jest ogromnym salonem czy niewielką łazienką. Ponadto drzwi mogą pełnić także funkcje dekoracyjną, która dodaje pomieszczeniu ciekawego charakteru.

Dekoracyjne wejście

Wybierając drzwi wejściowe, zazwyczaj zwraca się uwagę na to, by posiadały odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. To właśnie dzięki takim zabezpieczeniom możemy czuć się pewnie i bezpiecznie w swoim domu. Są to drzwi, których stan techniczny oraz warunki najbardziej powinny zwrócić naszą uwagę. Drzwi zewnętrzne mogą przy odrobinie wysiłku stać się prawdziwą ozdobą i pełnić rolę nie tylko zabezpieczającą, ale także dekoracyjną. By taki zabieg się udał, wystarczy wybrać drzwi, które stylem będą pasowały do naszego domu. Drzwi wejściowe muszą pasować do wyglądu domu od zewnątrz, ale ich wewnętrzna strona także powinna odpowiednio komponować się z wnętrzem budynku. Dzięki temu drzwi będą zachęcały do wejścia do środka oraz będą pełniły funkcje reprezentatywną. Wybierając drzwi zewnętrzne warto także zwrócić uwagę, czy zapewnią nam one odpowiednią izolację od zimnego i gorącego powietrza, deszczu czy wiatru. Pozwoli to na oszczędności w rachunkach, a przede wszystkim sprawi, że drzwi, futryna oraz wiatrołap będą nam służyć o wiele dłużej. Jak widać drzwi zewnętrzne pełnią bardzo dużo funkcji zaczynając od roli związanej z naszym bezpieczeństwem, poprzez funkcję dekoracyjną, a skończywszy na funkcji izolacyjnej.

Drzwi wewnątrz domu

Drzwi wewnętrzne będą pełniły już trochę inną rolę niż ich zewnętrzne odpowiedniki. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie prywatności pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Dlatego też w zależności od pomieszczenia w jakim zostaną użyte, dobiera się odpowiedni rodzaj drzwi. Drzwi łazienkowe zazwyczaj muszą izolować to pomieszczenie od reszty domu. W tym przypadku sprawdzą się drzwi bez przeszklenia (lub z niewielkim przeszkleniem i szybą „mleczną”), posiadające zamek od wewnątrz i kratkę wentylacyjną. Podobnie będą wyglądały drzwi do wszelkiego rodzaju szaf, spiżarek czy kotłowni. One również mają na celu zakrycie tego, co znajduje się wewnątrz tego pomieszczenia. Tutaj także lepiej sprawdzą się zabudowane drzwi. W przypadku pokojów poszczególnych członków rodziny wszystko zależy już od preferencji. Zazwyczaj wybiera się drzwi z większym przeszkleniem, ale zawierające szybę nietransparentną. Z kolei z małych pomieszczeniach będą świetnie sprawdzać się drzwi przesuwne, gdyż nie zabiorą one zbyt wiele powierzchni w żadnym z pomieszczeń znajdujących się po każdej ze stron danych drzwi. Oczywiście drzwi mimo licznych zalet praktycznych mogą pełnić także funkcję dekoracyjną. Nasze mieszkanie może nabrać odpowiedniego charakteru, w zależności od tego, na jakie drzwi się zdecydujemy.

Powiązane artykuły