zabawkiPorady 

Pomysły na prezent dla dziewczynki

Co na prezent dla dziewczynki? Zapewne takie pytania niejednokrotnie pojawiają się w głowie niejednej babci, dziadka, cioci, wujka czy innej zaprzyjaźnionej osoby, która chciałaby obdarować bliską sercu maleńką kobietkę jakimś wspaniałym podarunkiem. Producenci zabawek prześcigają się w coraz to nowych pomysłach. Wchodząc do sklepu, większość ludzi ma niemały problem, który produkt najlepiej nada się na doskonały prezent dla dziewczynki. Dlatego najlepiej postawić na klasykę.

Obecnie dużo się słyszy o tym, by nie narzucać wzorców zachowań w wychowaniu małych chłopców i dziewczynek, a postawić na ich spontaniczny rozwój. Przyczyniać się do tego mają m.in. zabawki, z którymi dzieci na co dzień obcują. Pomimo licznych sugestii dotyczących tego, by nie zabraniać dziewczynkom zabaw np. autami czy samolotami, jeśli jest to ich własny wybór, lalka nadal jest jednym z najczęściej wybieranych i lubianych prezentów dla dziewczynek.

Jaki prezent dla dziewczynki? Lalka!

O rodzajach lalek można by się rozpisywać bez końca. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, dlatego przy wyborze zabawki warto się zastanowić nad temperamentem dziecka, jakiego typu zabawy lubi, na jak długo potrafi się skoncentrować oraz, czy bawi się w grupie czy samemu. Niekiedy taka niepozorna zabawa lalkami może mieć również duży terapeutyczny wpływ. Na pewno sprzyja budowaniu więzi między opiekunami a dziećmi, między rodzeństwem lub koleżankami. Któż z nas nie bawił się w dzieciństwie „w dom” wykorzystując do tego lalki. 

Istnieje kilka rodzajów lalek. Pierwszy z nich to szmacianka. Często szyje się je ręcznie z pozostałości materiałów. Czasami tego typu zabawki przechodzą z rąk do rąk jako sentymentalna pamiątka po mamie, babci, prababci, za czym zazwyczaj idzie opowiadana dziecku historia, co tylko dodaje uroku samemu prezentowi dla dziewczynki. Kolejny typ to interaktywna zabawka. Taka lalka potrafi mówić, śpiewać, a czasami pełni również funkcję edukacyjną np. uczy literek, słów w obcym języku czy korzystania z nocniczka. Kolejny typ to bobas – wyzwala w dziewczynce naturalne cechy opiekuńcze. Często z tego typu zabawką związana jest cała gama różnorakich akcesoriów dla lalek, takich jak smoczki, butelki do picia, wózki, łóżeczka i wiele innych. Następny rodzaj to pacynki lub kukiełki. Te zabawki gwarantują wspaniałą zabawę w teatrzyk, a więc mnóstwo emocji dla dzieci i dorosłych. Inny typ stanowią lalki służące zaznajamianiu dzieci z różnych zawodami – lekarki, fryzjerki, weterynarki, ale także (łamiąc niektóre stereotypy) policjantki, kierowniczki budowy czy astronautki. Istnieją również figurki do kolekcjonowania, a także popularne lalki znanych na świecie marek – tzw. lalki celebrytki, często uosabiające postacie z lubianych przez dzieci kreskówek bądź kasowych produkcji filmowych.

Akcesoria dla lalek

Temat gadżetów i dodatków sprzyjających zabawie lalkami został bardzo poważnie potraktowany przez producentów. Popyt jest duży, a pomysłów nie brakuje. Wszak samo życie nasuwa kolejne propozycje zabawek. Gdy mała dziewczynka nagle staje się starszą siostrą, bardzo często pragnie naśladować mamę opiekującą się niemowlęciem i sama usypiać swoje lale w zabawkowym łóżeczku, przyrządzać posiłki, wozić wózkiem czy nawet przewijać. Takie zabawy pozwalają też zmniejszyć naturalną dziecięcą zazdrość o młodsze rodzeństwo, przejawiającą się zwłaszcza w pierwszych miesiącach po narodzinach nowego członka rodziny. Dzieci będące jedynakami także lubują się w tego typu zabawach.

Dużą popularnością cieszą się niezmiennie domki dla lalek, które również mogą okazać się trafionym prezentem dla małej dziewczynki. Dzięki nim dzieci mogą odgrywać różne scenki z życia rodzinnego i poczuć się jak dorośli. Kolejne bardzo zauważalne akcesoria dla lalek stanowią ubranka. Zdarza się, że niektóre marki modowe dla dzieci same produkują swoje własne kolekcje dla lalek. Dlatego szukając pomysłu na prezent dla dziewczynki, warto zastanowić się nad kupnem lalki wraz z przypisaną jej garderobą. Większość małych kobietek uwielbia bawić się modą.

Powiązane artykuły