samochódPorady 

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wynajmem auta

Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów, niejednokrotnie można spotkać się z różnego rodzaju przykrościami. Ma to zwykle związek z niedopatrzeniem ze strony wypożyczającego w stosunku do pojazdu bądź do zawartości umowy. Nie zdarza się to często, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest zapoznać się z podstawowymi pięcioma elementami, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z usług wypożyczalni samochodów. Zatem, co dokładnie powinieneś wiedzieć zanim wypożyczysz pojazd?

Gdzie wypożyczyć samochód?

Pierwszą czynnością, jaka zwykle przychodzi do głowy, jest wyszukanie miejsc, które oferują usługę wypożyczenia pojazdów. Możesz wpisać na przykład hasło “wynajem aut Płock”, po czym z całą pewnością wyświetli się długa lista lokalizacji, w których taka usługa jest oferowana. Jednak warto się zastanowić, czy dobrym pomysłem jest wybranie pierwszej napotkanej lokalizacji. Najczęściej klienci w taki sposób podejmują decyzję, to znaczy jadą tam, gdzie akurat mają najbliżej. Istnieją trzy zasady dotyczące odpowiedniego wyboru miejsca.

1. Zorientuj się w kosztach konkurencji

Najcenniejszą poradą, jaką możesz uzyskać, jest sprawdzenie cen nie jednego, lecz przynajmniej kilku wypożyczalni, które pojawiają się po wpisaniu w wyszukiwarkę adekwatnej frazy. Da Ci to możliwość wyboru najkorzystniejszej cenowo oferty.

2. Sprawdź opinie klientów

Kolejnym etapem, który zwykle jest pomijany przez klientów, jest sprawdzenie opinii innych osób o danym miejscu, które już skorzystały z usług konkretnej wypożyczalni samochodów. Dzięki temu masz przed sobą rzeczywisty obraz działalności danej firmy.

3. Porównaj wypożyczalnie samochodów w różnych lokalizacjach

Niejednokrotnie zdarza się, że ceny przedsiębiorstw zlokalizowanych na obrzeżach danego miasta znacznie różnią się od tych, które położone są bliżej centrum. Z tego powodu warto jest sprawdzić również te firmy, które są od Ciebie oddalone o kilka kilometrów.

Czy istnieje limit kilometrów?

Często wypożyczalnie samochodów narzucają odgórny limit kilometrów, jaki możesz przejechać danym samochodem, po którego przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty. Dlatego powinieneś dowiedzieć się, jak to wygląda w miejscu, w którym zamierzasz wypożyczyć auto.

Co w przypadku przekroczenia limitu?

Dowiedz się również, jakie konkretnie opłaty naliczane są za przekroczenie limitów. Warto jest być w stu procentach świadomym wszelkich potencjalnych opłat.

Czy istnieje możliwość zniesienia limitu kilometrów?

Niektóre wypożyczalnie oferują możliwość zniesienia limitu kilometrów za dodatkową opłatą. Jeżeli zatem zamierzasz przekroczyć ustalony limit, dowiedz się, czy w interesującym Cię miejscu taka możliwość istnieje.

Czy limity sumują się w przypadku wypożyczenia długoterminowego?

Podczas wypożyczania auta zadaj pytanie, czy limity na dany dzień sumują się, jeśli wypożyczasz samochód na więcej niż jeden dzień. Dla przykładu: jeżeli dzienny limit wynosi 200 kilometrów, to czy w przypadku wypożyczenia auta na 2 dni limit wynosi 400 kilometrów na cały okres?

W jaki sposób i kiedy można zwrócić wypożyczony samochód?

Dowiedz się gdzie zwrócić wypożyczony pojazd. W niektórych przypadkach samochód można zwrócić tylko w miejscu, w którym został on wypożyczony. Przykładowo, wynajem aut w Płocku może okazać się niewygodny, jeżeli będziesz mieć potrzebę pozostawienia pojazdu w innej miejscowości. Zwróć także uwagę na godziny funkcjonowania placówek. Sprawdź, czy pojazd można oddać w innych porach, niż wtedy, kiedy dana placówka funkcjonuje i czy są naliczane za to dodatkowe opłaty.

Ile dokładnie będzie to kosztować? – czyli ukryte opłaty.

Czym tak naprawdę są ukryte opłaty? Otóż niektóre wypożyczalnie celowo obniżają początkową cenę usługi, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Następnie pojawiają się dodatkowe opłaty takie jak: opłata przygotowawcza czy koszty czyszczenia samochodu.

Jaki jest stan techniczny wypożyczanego pojazdu?

Przed wypożyczeniem, czyli finalnym podpisaniem umowy, zwróć szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu, ponieważ w innym przypadku, jeśli coś pominiesz, możesz później zostać obarczony kosztami naprawy niezauważonej usterki.

Powiązane artykuły