magazynPorady 

Podstawowe wyposażenie magazynu

Jedną ze składowych ostatecznego sukcesu firmy jest sprawne zarządzanie magazynem. W dzisiejszych czasach chcemy mieć wszystko dobrze zorganizowane i nie inaczej jest w przypadku szybkości wysyłki. Dobrze zaprojektowany i wyposażony magazyn znacznie uprości procesy związane z przechowywaniem, pakowaniem i przygotowaniem gotowego produktu do wysłania. Wydajność tego pomieszczenia ma ogromne znaczenie w dystrybucji sprzedawanych towarów. Warto więc zadbać o to, aby magazyn był jak najbardziej funkcjonalny. Sporym ułatwieniem może być zakup odpowiedniego wyposażenia, które nie tylko uzupełni wysiłek pracowników, ale także zaoszczędzi czas i zmniejszy koszty operacji magazynowych.

Jak powinien być zorganizowany profesjonalny magazyn?

Wiele osób jest zdania, że w głównej mierze to pracownicy odpowiadają za efektywność funkcjonowania magazynu. Nie jest to do końca prawda, bo nawet najlepsze chęci siły roboczej na nic się nie przydadzą, jeżeli pomieszczenie do przechowywania będzie źle zorganizowane. Często w natłoku prac zapominamy, że absolutną podstawą jest utrzymywanie magazynu w czystości. Oprócz aspektu estetycznego, należy też zwrócić uwagę na wydajność. Pracownicy będą łatwiej i szybciej wykonywać zadania, co sprawi, że będą zdecydowanie bardziej efektywni.

Generalne sprzątanie warto także wykonać ze względu na kwestię bezpieczeństwa. Jest to dla nas absolutny priorytet, bo ostatnie czego chcemy, to narażenie pracowników magazynu na niebezpieczeństwo. Warto także pamiętać o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Dobrze zaprojektowany magazyn, wyposażony w półki, regały i wieszaki nawet pomimo małej powierzchni może być bardzo pakowny i funkcjonalny. Do zachowania maksymalnej produktywności warto także przewidywać zapotrzebowanie na konkretne dobra i regularnie kontrolować dostępne zapasy. W dobrej organizacji prac kluczową rolę odgrywa wyposażenie magazynu, które pomaga ludziom w wydajnym wykonywaniu zadań.

Wyposażenie magazynu podstawowe i pomocnicze

  • Meble magazynowe – Efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynu jest niezwykle ważne, a zakup regałów, półek czy pojemników z pewnością ułatwi personelowi szybkie i efektywne wyszukiwanie potrzebnych produktów. 
  • Sprzęt do podnoszenia – Różne typy maszyn, które ułatwiają transport pomiędzy częściami pomieszczenia czy też innymi magazynami. Warto nabyć tego typu sprzęt, bo ogranicza on ręczne operacje, a co za tym idzie ryzyko uszkodzenia towarów. Przykłady takich urządzeń to: wózki widłowe i ręczne, podnośniki czy dźwigi towarowe.
  • Urządzenia do pakowania towarów – Odgrywają one kluczową rolę w procesie wysyłki, bo dzięki nim personel może szybciej i wydajniej pakować produkty. Obniża to koszty pracy i zapewnia względną łatwość procesu owijania produktu. Do takich celów mogą służyć: owijarki, stoły do pakowania i wagi przemysłowe.

To by było na tyle jeśli chodzi o podstawowe wyposażenie magazynu. Warto jednak wspomnieć także o pomocniczych sprzętach i przedmiotach, które mogą się przydać w wielu rozmaitych sytuacjach. Warto tutaj wymienić różnego rodzaju drabiny czy też podesty, które znacznie ułatwiają prace na wysokościach. Warto jest także zainwestować w dobre źródło światła, czyli odpowiednie oświetlenie. Będzie ono szczególnie istotne, gdy kierowcy odbierają lub przywożą towary wczesnym rankiem lub w godzinach wieczornych. Lampy zapewnią także bezpieczeństwo pozostałym pracownikom znajdującym się w okolicy. Będąc przy temacie pojazdów, warto wspomnieć o klinach i blokadach kół. Mogą być one bardzo przydatne, szczególnie z punktu widzenia operatora, aby zapobiec niezamierzonemu ruchowi maszyny przemysłowej.

Co jeszcze warto mieć w magazynie?

Techniczne wyposażenie magazynu zawierało się głównie w miejscach do składowania, a także w urządzeniach do transportu i pakowania towarów. Warto jednak wspomnieć także o przedmiotach, które nie odgrywają kluczowej roli w procesie magazynowania, ale ich obecność jest bardzo ważna. Na pierwszym miejscu tej listy należy bezwzględnie umieścić apteczkę. Warto także posiadać balustrady, które w znacznym stopniu zapobiegają poślizgnięciom i upadkom. Wyposażenie magazynu powinno także zawierać widoczne znaki bezpieczeństwa i barykady ograniczające dostęp do niebezpiecznych obszarów. W kwestii widoczności warto natomiast zadbać o lustra bezpieczeństwa, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Na tego typu przedmiotach nie warto oszczędzać, bo od tego, jakie jest wyposażenie magazynu, zależy nie tylko wydajność procesów, ale również bezpieczeństwo pracowników.

 

Powiązane artykuły