lubrykantPorady 

Jaki lubrykant wybrać? Praktyczne porady

Lubrykanty stanowią jedne z najbardziej podstawowych i wszechstronnych akcesoriów erotycznych. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie delikatnych sfer intymnych podczas zbliżeń lub zabaw solowych, zwłaszcza przy okazji korzystania z gadżetów erotycznych. Poznaj jedne z najlepszych lubrykantów oraz dowiedz się, kiedy po nie sięgnąć.

Jak działają lubrykanty?

Lubrykanty, czyli inaczej żele nawilżające lub żele intymne, służą do nawilżenia okolic pochwy lub odbytu podczas stosunku. W niektórych przypadkach sięgają po nie kobiety mające problem z naturalnym nawilżeniem miejsc intymnych, ale nie tylko – chętnie stosują je również pary, które chcą zapewnić sobie maksymalny komfort przy zbliżeniu. Żele intymne zapewniają optymalny „poślizg” podczas penetracji i minimalizują dyskomfort, pozytywnie wpływając na przyjemność odczuwaną podczas stosunku.

Zastanawiając się, jaki lubrykant wybrać, warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy żelów. Na rynku dostępne są obecnie lubrykanty smakowe, rozgrzewające, chłodzące i wiele więcej. Wybierając produkt dla siebie możesz więc optymalnie dostosować go do swoich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że żele nawilżające o dodatkowych funkcjach mogą powodować u niektórych osób podrażnienia sfer intymnych. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wybór lubrykantu bez parabenów o prostym, hipoalergicznym składzie.

Rodzaje lubrykantów

Obecnie największą popularnością cieszą się dwa rodzaje lubrykantów: na bazie wody i na bazie silikonu. Pod względem działania i zastosowania znacząco różnią się one od siebie, dlatego warto poznać ich właściwości, jeśli zastanawiasz się, jaki lubrykant wybrać.

Lubrykanty na bazie wody (np. AQUAGLIDE For Love, https://swiat-doznan.pl/aquaglide-for-love-150) – będzie to najlepszy lubrykant dla kobiet, których sfery intymne są wyjątkowo wrażliwe i skłonne do podrażnień. Baza wodna ma bowiem neutralne pH i jest wyjątkowo delikatna dla kobiecej pochwy, a jednocześnie zapewniają przyjemny stopnień nawilżenia podczas penetracji. Ponadto żele nawilżające na bazie wody można bezpiecznie stosować z prezerwatywami i silikonowymi gadżetami erotycznymi, takimi jak dilda i wibratory. Ich jedyną wadą jest to, że mogą szybko się wchłaniać i wymagać ponownej aplikacji, na przykład w przypadku długiej gry wstępnej.

Lubrykanty na bazie silikonu (np. Swiss Navy Silicone, https://swiat-doznan.pl/swiss-navy-zel-silikonowy-118-ml) – ich główną cechą jest to, że zapewniają intensywniejsze nawilżenie niż w przypadku lubrykantów na bazie wody. Ze względu na to często są rekomendowane do seksu analnego, lecz ich zastosowanie jest znacznie szersze. Żele silikonowe są trwałe, wolniej się wchłaniają i mogą być używane pod wodą, na przykład pod prysznicem lub w wannie. Należy jednak pamiętać, że o ile stosowanie ich z prezerwatywami jest całkowicie bezpieczne, mogą one nieodwralnie uszkodzić gadżety erotyczne wykonane z silikonu.

W niektórych sklepach wciąż znaleźć można lubrykanty na bazie oleju, jednak są one najmniej popularną grupą, która powoli znika z rynku. Żele olejowe mogą bowiem uszkadzać prezerwatywy, a ciężka, trudna do zmycia formuła sprzyja podrażnieniom miejsc intymnych. Warto więc unikać olejów zawartych w składzie lubrykantów.

Lubrykant – jaki wybrać?

Wybierając odpowiedni żel nawilżający dla swoich potrzeb warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe cechy i składniki. Jednymi z najważniejszych kwestii jest to, czy lubrykant będzie używany z zabawkami erotycznymi oraz, czy konieczny jest wybór żelu hipoalergicznego, łagodnego dla sfer intymnych. W przypadku pierwszego lubrykantu warto zapobiegawczo sięgnąć po produkt pozbawiony parabenów i składników, które mogłyby wywołać potencjalne podrażnienie.

Optymalnym rozwiązaniem dla aktywnych seksualnie par, które korzystają z różnych akcesoriów erotycznych, jest zakup kilku lubrykantów o różnych cechach i działaniu. Dzięki temu odpowiedni żel intymny będzie zawsze pod ręką. Warto również w ramach możliwości sprawdzać różne produkty, aby znaleźć najlepszy lubrykant dla swoich potrzeb.

Powiązane artykuły