Dom i ogród 

Jak wybrać drzwi wewnętrzne z różnorodności

Drzwi wewnętrzne – ważna część wnętrza. Od ich wyboru zależy nie tylko praktyczność i funkcjonalność, ale także komfort i estetyka w domu. Aby zrozumieć, jak prawidłowo wybrać drzwi wewnętrzne, ze wszystkich możliwych opcji, musisz przeczytać ten artykuł – tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące urządzenia, typów, funkcjonalności i ceny.

Urządzenie głównych typów drzwi wewnętrznyh

Możesz wybrać drzwi wewnętrzne z czterech opcji projektowych, które są produkowane przemysłowo i wyróżniają się największą praktycznością i łatwością obsługi. Należy zauważyć, że wszystkie opcje są niemal identyczne pod względem wygody, ale mimo to każdy projekt ma swoje własne cechy. produkować następujące typy paneli drzwiowych, panelowane, formowane, tsargovye. Jakie są ich różnice?

Drzwi wewnętrzne panelu

Czasami ten projekt drzwi nazywa się ramą, która również bardzo dokładnie odzwierciedla cechy urządzenia. Podstawa drzwi – solidna rama z litego drewna. Najczęściej używana sosna, jako najprostszy w obróbce i niedrogi materiał. Po obu stronach rama jest pokryta arkuszami MDF, a puste przestrzenie pomiędzy elementami ramy wypełnione są lekkim materiałem izolacyjnym lub konstrukcją komórkową wykonaną z kartonu lub MDF.

Drzwi na zewnętrznych płaszczyznach są ozdobione naturalną okleiną, laminatem, folią PVC lub innymi materiałami wykończeniowymi. Zgodnie z projektem w płótnie można wyciąć otwór o dowolnej konfiguracji na oszklenie. W miejscach montażu szkła i montażu bagietki wzmocniona jest rama drzwi, a także w obszarze montażu klamki.

Drzwi panelowe

Panele wykonane są z sosny, drobnego drewna lub w połączeniu z MDF. Zapewnia to szeroką gamę opcji projektowania drzwi bez poświęcania trwałości lub jakości. Konstrukcja jest nieco cięższa i droższa niż osłona, ale mocniejsza i bardziej odporna na deformacje czołowe i boczne.

Naturalna okleina

Drzwi z płyty wiórowej i płyty MDF pokryte okleiną naturalną.

Złom ekologiczny . Tańszą opcją jest ekologiczny narciarz. Są to naturalne włókna drzewne połączone żywicami syntetycznymi. Całkowicie powtarza wzór naturalnego drewna, ale jest mniej przyjazny dla środowiska. Często jako spoiwo stosuje się formaldehyd i jego składniki, które nawet pod warstwą lakieru nie są całkowicie bezpieczne. W domach wiejskich, domkach i pokojach, w których ludzie są stosunkowo rzadcy – jest to jedna z najbardziej wygodnych opcji, zarówno pod względem ceny, jak i jakości.

Uwalnianie par żywic syntetycznych może rozpocząć się tylko w wyjątkowych przypadkach, w temperaturze w domu powyżej + 40 0 С lub w bezpośredniej długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. W innych okolicznościach ekologiczne nożyce nie są bardziej niebezpieczne niż naturalne. Sama nazwa tego materiału skłania wielu ludzi do myślenia, że ​​jest to materiał przyjazny dla środowiska, w rzeczywistości tak nie jest. Ten materiał nie ma nic wspólnego z okleiną naturalną, z wyjątkiem wyglądu.

Drzwi z prętów sosnowych są obszyte płytami MDF pokrytymi ekoshponem.

Szkło . Aby wypełnić otwory ościeżnic wewnętrznych, szkło jest jednym z najlepszych materiałów. Oprócz wysokich możliwości projektowych, szkło drzwiowe z warstwą przezroczystego tworzywa sztucznego (triplex) jest całkowicie bezpieczne. Nawet przy silnych wstrząsach trudno je złamać, a po rozwiązaniu nie tworzy się fragmentów ani żadnych niebezpiecznych części.

Jedyną wadą szkła jest niski poziom izolacji akustycznej, ale w większości przypadków nie jest to właściwość decydująca.

Podsumowując mały wynik, możemy powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem byłyby drzwi z MDF (najlepiej) lub płyty wiórowe wykończone okleiną naturalną. Ale będzie to najdroższa opcja. Następną opcją są drzwi wykonane z płyty MDF lub płyty wiórowej, wykończone laminowaną podłogą lub paletami ekologicznymi. Opcją budżetową jest wykończenie z folii PVC, a jednocześnie przewyższa wszystkie powłoki w różnorodności wzorniczej.

Sposoby otwierania drzwi

Oprócz materiału produkcyjnego i kosztów, w celu ustalenia, które drzwi wewnętrzne są lepsze do wyboru mieszkania, należy wziąć pod uwagę ich rzeczywistą funkcjonalność. Jedną z głównych właściwości jest sposób otwierania.

W zależności od układu domu, wielkości poszczególnych pomieszczeń i możliwości finansowych, wybiera się również drzwi. Podobnie jak większość projektów, tylko najbardziej praktyczne pozostały na rynku. Jeśli, na przykład, drzwi przesuwne nie pasują do ciebie, nie oznacza to, że są złe. Każdy z tych typów ma swoje szczególne zalety, które ujawniają się tylko w określonych okolicznościach.

Drzwi wahadłowe

Klasyczne drzwi wahadłowe można znaleźć w 90% mieszkań i domów. Wnętrze rzadko jest podwójne, z wyjątkiem sytuacji, gdy przenosi się z przestronnego korytarza do salonu lub jadalni. W innych przypadkach zestaw jednolistny.

Montaż zawiasów i zamków nie jest trudny na panelu, ani na panelach lub drzwiach tsargovy. Prostota projektu nie zmniejsza jego właściwości funkcjonalnych – na drzwiach można zainstalować zarówno zwykłe, jak i bardzo mocne zawiasy, zamki z kluczem, zamki, zatrzaski. Z reguły drzwi na zawiasach są instalowane na mocnych skrzynkach, bezpiecznie zamocowanych w ścianach.

Drzwi wewnętrzne wahadłowe

Wybór tego typu drzwi zależy w większości przypadków od braku miejsca. Aby je otworzyć, nie jest potrzebna „martwa strefa” za drzwiami – po prostu poruszają się wzdłuż ściany i chowają się w dekoracyjnych strukturach lub otwarcie ustawiają. Drzwi przesuwne mogą być wykonane we wszystkich wersjach – obecność górnych i dolnych prowadnic, wzdłuż których porusza się wstęga, zapewnia zarówno stabilność strukturalną, jak i łatwość obsługi.

Drzwi składane

Drzwi wewnętrzne są nieco bardziej skomplikowanymi projektami niż przesuwne. Trudność jest tutaj reprezentowana przez zawiasy, na których zamocowane są zawory. Drzwi są montowane w formie akordeonu, który składa się w zwartą konstrukcję. Pod względem funkcjonalności, drzwi składane znajdują się w położeniu pośrednim między drzwiami wahadłowymi i przesuwnymi, ale znacznie wyprzedzają je złożoność produkcji i eksploatacji.

Trudności przejawiają się w obecności licznych stawów, które chociaż działają przy minimalnych obciążeniach, mogą być najsłabszym ogniwem. Można je wykonać w postaci pojedynczej konstrukcji przesuwnej lub w postaci dwóch płócien. Druga opcja jest bardziej preferowana – zakłada tylko dwa lub trzy zawiasy, obciążenie jest bardzo delikatne. Dzięki małej wadze zaworów, konstrukcja ta będzie służyć nie mniej niż solidne drzwi na zawiasach lub przesuwne.

Ale w obecności więcej niż dwóch zawiasów, liczba węzłów o wysokim poziomie ryzyka wzrasta, drzwi stają się trudne do zarządzania i stosunkowo krótkotrwałe w działaniu. Zaleca się montaż drzwi składanych w formie szybko poruszających się ścianek działowych, na przykład, gdy pokój dzienny musi zostać szybko zamieniony w przestronną jadalnię na uroczystości rodzinne. Poziom dekoracyjnych drzwi składanych przewyższa wszystkie inne typy.

Powiązane artykuły