Jak działa zamek depozytowy?

Zamek depozytowy to rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z szafki, np. na ubrania i tym podobne – po wrzuceniu monet. Następnie możesz zamknąć drzwiczki i zabrać ze sobą klucz. To sprawia, że jest to idealne rozwiązanie do przebieralni, magazynów, szafek basenowych, supermarketów i innych obiektów użyteczności publicznej. Poniżej znajduje się odpowiedź na to, co to jest zamek depozytowy oraz jak działa.

Jak działa zamek depozytowy?

W większości przypadków z takich szafek można korzystać dopiero po wrzuceniu monet, zwykle od 1 do 5 zł. Bardzo często takie zamki akceptują również waluty obce, np. 1 euro. W zależności od rozwiązania zastosowanego przez właściciela obiektu, monety są zwracane po skorzystaniu z szafki lub przechowywane w specjalnie przechowywanym pojemniku z korzyścią dla właściciela. Zatem jak działa zamek depozytowy? Mechanika w tym przypadku jest prosta. Najpierw wrzuć monety, spakuj rzeczy, zamknij szafę, a na koniec weź klucze. Z pewnością Ty lub ktoś z Twojej rodziny, lub znajomych spotkaliście się z wieloma sytuacjami, w których ktoś zgubił swoje klucze. Co się stanie, gdy okaże się, że brakuje klucza do blokady depozytu? Na szczęście nie jest to duży problem radzić sobie w większości sytuacji. Właściciel obiektu lub personel recepcji musi posiadać specjalny pasujący klucz do każdej szafki, aby można było je otworzyć w nagłych wypadkach, jak właśnie np. w takiej sytuacji. Zamki do szafek depozytowych to bardzo prosty, ale skuteczny sposób dla każdego pomieszczenia wymagającego szatni. Ponadto można ich spotkać także w sklepach i supermarketach. Umożliwiają klientom obiektu przechowywanie rzeczy osobistych w bezpiecznym miejscu, często nadzorowanym przez wyznaczoną osobę, co zwiększa wygodę robienia zakupów. Producenci zamków zazwyczaj stawiają na stabilność, wytrwałość i łatwość w użytkowaniu, co przekłada się na wysoką jakość wykonania i gwarancję jakości na długie lata.

Zamek depozytowy w domu

Do wykończenia mebli potrzebujesz odpowiednich akcesoriów. Zwłaszcza jeśli trzeba zablokować dostęp do niektórych cennych rzeczy dla osób niepowołanych. W takim przypadku wymagane są zamki depozytowe. Dzięki nim możemy zapewnić bezpieczeństwo przechowywanym w nich przedmiotom. Może to być wszystko, od ważnych dokumentów i rzeczy osobistych po pieniądze, biżuterię i inne kosztowności. Mamy zatem wtedy pewność, że wystarczy zwykłe zamknięcie i nikt nie będzie w stanie się włamać. Ten rodzaj zamknięcia może obejmować meble w domach, firmach, szkołach, szpitalach, hotelach i innych miejscach publicznych.

Zamki depozytowe to nie tylko rozwiązanie bankowe. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie we własnym domu. Ponadto wiele firm i hoteli decyduje się na zakup szafek na własny użytek, np. do przechowywania papierów wartościowych i ważnych dokumentów firmowych, czy też na użytek gości hotelowych. Szafki to jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania kosztowności, ale także wygoda. Na przykład zaawansowane elektroniczne zamki szyfrowe eliminują ryzyko zgubienia kluczy. Szafki można dobrać do indywidualnych potrzeb, zarówno pod względem systemu otwierania i zamykania szafek, jak i wielkości pozwalającej na swobodne przechowywanie kosztowności.

Skrytki depozytowe – czy można takie wynająć?

Ile wynosi opłata za wynajem szafki depozytowej? Cena zależy od kategorii przechowywanej wartości (pracownicy banku/instytucji nie mają prawa pytać, co dana osoba przechowuje w skrytce. Ustala się tylko kategorię przedmiotów, usuwając określone rzeczy z magazynu (wykluczone przez zasady skarbca, takie jak wyjątki do przechowywania broni), rozmiar pamięci podręcznej i czas przechowywania. Aktualne ceny wynajmu kryjówek wahają się od kilkuset do 2000 zł rocznie. Koszty mogą być znaczne, ale w ostatecznym rachunku wygrywa koszt wynajmu w porównaniu z ryzykiem związanym z przechowywaniem ważnych rzeczy. Większość polskich banków nie zezwala na przechowywanie gotówki, która obecnie jest w obiegu w skrytkach depozytowych. Ponadto w ten sposób można przechowywać prawie wszystko, w tym cenną biżuterię, papiery wartościowe, dokumenty, dzieła sztuki i monety. Nie można przechowywać w sejfie broni, narkotyków, przedmiotów przestępczych, materiałów wybuchowych, materiałów radioaktywnych ani przedmiotów łatwo psujących się.

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły