Inwerter czy mikroinwerter – co wybrać?
Niewiele osób, myśląc o instalacji domowych paneli fotowoltaicznych, zdaje sobie sprawę, że odpowiedni inwerter jest nie mniej ważny niż same panele. To on zmienia prąd stały na zmienny. Falownik może być jednym urządzeniem lub składać się z sieci mikroinwerterów, z których każdy obsługuje oddzielnie osobny panel słoneczny. Decyzja podjęta przez użytkownika może być czasem kluczem do działania całego systemu przez wiele lat. Zatem co lepiej wybrać – mikroinwerter czy klasyczny inwerter?
Dlaczego potrzebujesz odpowiedniego inwertera?
Zacznijmy od tego, jak działa instalacja fotowoltaiczna. Pierwszym elementem przydomowej elektrowni słonecznej są tzw. panele. To one pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają prąd. Najważniejsze są dwie rzeczy. Po pierwsze – fakt, że ilość uzyskanej w ten sposób energii elektrycznej zależy przede wszystkim od natężenia światła.
Po drugie, tak uzyskany prąd będzie stały (DC), tj. taki sam jak w akumulatorze samochodowym. Domowa instalacja elektryczna wykorzystuje z kolei prąd zmienny (AC). Tak więc, aby wykorzystać potencjał paneli słonecznych, potrzebny jest inwerter, czyli urządzenie zamieniające prąd stały na zmienny. To niezwykle ważna informacja w momencie podejmowania decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego elementu. Co będzie lepsze – inwerter czy mikroinwerter?
Cechy pojedynczego falownika – co brać pod uwagę?
W przypadku zestawu solarnego podłączonego do sieci centralny falownik podpinany jest na końcu szeregu paneli słonecznych. Jego cechami wartymi uwagi są m.in.:
- oszczędność – system instalacyjny z jednym falownikiem ogranicza całkowity koszt inwestycji w porównaniu z systemem wyposażonym w mikroinwerter dla np. dwóch paneli;
- ryzyko awarii – centralny falownik fotowoltaiczny nie produkuje mniej energii niż mikroinwertery, jeśli jednak jeden panel ulegnie awarii, cierpi cały łańcuch instalacyjny.
Rzeczywiście, połączenie szeregowe wpływa na możliwą awarię techniczną panelu, która pociąga ze sobą resztę łańcucha. Jeśli będzie to pierwszy panel, który już nie produkuje, cały system łańcuchowy przestanie wytwarzać energię.
Cechy szczególne mikroinwertera – co należy wiedzieć?
Jeśli mowa o instalacji fotowoltaicznej wyposażonej w mikroinwertery każdy panel jest podłączony do jednego lub dwóch elementów w zależności od typu oferowanego rodzaju. Wyszczególniamy więc takie cechy działania tego typu urządzeń, jak:
- optymalizacja produkcji – rzeczywiście, w przypadku awarii jednego panelu pozostałe zawsze produkują energię w optymalny sposób. Fakt posiadania mikroinwerterów rozdzielonych między moduły umożliwia optymalną produkcję całego systemu;
- ergonomiczność – mikroinwertery zalecane są do małych instalacji, ponieważ dają sobie radę z jednym lub dwoma panelami naraz;
- skalowalność systemu – umożliwia dodawanie paneli do instalacji w dowolnym momencie, bez konieczności pracy z całym systemem;
- zaawansowana technologia – użyte w mikroinwerterach elementy elektroniczne są bardziej zaawansowane od pojedynczych falowników. Z tego względu ich cena jest także znacznie wyższa.
Mikroinwerter czy inwerter – co jest lepsze?
W większości przypadków najpowszechniej stosowana opcja z pojedynczym inwerterem podłączonym do paneli słonecznych może działać bardzo dobrze. Zwłaszcza jeśli falownik dobrany został poprawnie, a wszystkie panele są równomiernie oświetlone słońcem.
Inna sprawa, że tworząc system, zakładamy możliwość jego rozbudowy. Wtedy zamiast jednego falownika obsługującego kilka paneli można zastosować układ, w którym każdy panel podłączony jest do mikroinwertera. W bardzo rzadkich przypadkach do pojedynczego urządzenia można podłączyć 2-4 paneli słonecznych. Dzięki tej modułowej konstrukcji nie ma problemu z rozbieżnością między mocą modułów a falownikiem – zwiększając jedno, od razu zwiększamy drugie.
W układzie z jednym centralnym inwerterem poszczególne panele mogą być również wyposażone w dodatkowe optymalizatory. Są to układy elektroniczne śledzące maksymalny punkt mocy poszczególnych paneli. Zmniejszają możliwe straty mocy. Gorzej, gdy moduły skierowane są w trzech kierunkach stałego nasłonecznienia. Wtedy tylko mikroinwertery będą w stanie zoptymalizować obecną sytuację. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.sunsystem.com.pl/pl/128-mikroinwertery-enphase
Inwerter czy mikroinwerter? – co wybrać?
Wszystko to zależy od konkretnej sytuacji danego gospodarstwa domowego. Właściciele domów, którzy są bardziej podatni na zacienienie, a także ci chcący maksymalnie wykorzystać swoje panele słoneczne, powinni wybrać mikroinwertery. Sprawdzają się również w przypadku „trudnych” dachów o złożonej budowie oraz instalacji o małej mocy.
Koniec końców, ich główna funkcja pozostaje taka sama, a wybór odpowiedniego urządzenia leży w gestii właściciela danej instalacji. Należy pamiętać, że oba systemy wymagają regularnej konserwacji, zwłaszcza jeśli są umieszczone na zewnątrz.