terapiaPorady 

Co to jest psychoterpaia DDA?

Psychoterapia DDA to pojęcie, które dla wielu osób może brzmieć bardzo enigmatycznie. Jeżeli jednak wiesz, co kryje się pod skrótem DDA, najprawdopodobniej zdajesz sobie także sprawę z tego, komu zalecana jest ta forma pomocy. Dobrze byłoby również dowiedzieć się, jak wygląda terapia dda i jak długo należy na nią uczęszczać, aby poprawić jakoś swojego życia.

Psychoterapia DDA – komu jest zalecana?

Psychoterapia DDA przeznaczona jest dla osób, które wychowywały się w rodzinie dotkniętej problemem alkoholizmu. Sam skrót DDA oznacza przecież Dorosłe Dzieci Alkoholików. Jeśli wychowałeś się w domu, w którym często spożywano alkohol, najprawdopodobniej doświadczyłeś szeregu trudności, z którymi mierzysz się po dziś dzień. Niestety, alkoholizm w rodzinie bardzo niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeśli w parze z uzależnieniem od alkoholu szła przemoc. Osoby, które padły jej ofiarą mogą mieć trudności z budowaniem bliskich związków interpersonalnych, a także z zaufaniem samemu sobie. Dzięki psychoterapii DDA uświadomisz sobie źródło wielu swoich trudności oraz dowiesz się, w jaki sposób możesz skutecznie z nimi walczyć. Bardzo prawdopodobne jest to, że uda Ci się pozbyć poczucia winy, wstydu oraz bezradności, z którymi nieraz musiałeś mierzyć się w dzieciństwie, jeśli jesteś DDA.

Na czym polega terapia DDA?

Jeżeli interesuje Cię terapia DDA, co to jest i w jaki sposób może Ci pomóc? Zapewne nie raz zadałeś sobie to pytanie. Na szczęście, odpowiedź na nie nie jest jakoś szczególnie skomplikowana. Jak już zaznaczono wyżej, głównym celem psychoterapii DDA jest pomoc w lepszym radzeniu sobie z codziennym życiem. Jeśli zdecydujesz się na uczęszczanie na taki rodzaj terapii, musisz być przygotowany na wymagającą i regularną pracę. Spotkania będą odbywały się najprawdopodobniej co tydzień. Godzina oraz miejsce spotkania zawsze powinny być takie same. Dzięki temu, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że będziesz czuł się bezpiecznie w relacji psychoterapeutycznej. Jest to niesamowicie ważne, jeżeli terapia ma być skuteczna.

Bardzo wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jak wygląda, ale również nad tym, ile trwa terapia DDA. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że na postawione w taki sposób pytanie nie można udzielić jednej, uniwersalnej dla wszystkich odpowiedzi. Każdy człowiek jest bowiem inny i każda sytuacja jest inna. Różne mogą być też oczekiwania samych pacjentów. Niektórym będzie zależeć na osiągnięciu kilku drobnych celów, a inni będą chcieli gruntownie się zmienić. Jeżeli planujesz udać się na psychoterapię DDA, powinieneś spróbować określić swoje cele. Jeśli jednak nie jesteś w stanie samodzielnie ich zweryfikować, doświadczony terapeuta na pewno Ci pomoże. Musisz być jednak przygotowany na ciężką pracę nad sobą. 

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Jeżeli interesuje Cię psychoterpia DDA, musisz mieć świadomość tego, że powinna być ona prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Najlepiej jeżeli będzie to psycholog posiadający uprawnienia do prowadzenia psychoterapii. Musi więc mieć ukończoną szkołę psychoterapeutyczną w wybranym przez siebie nurcie. Warto byłoby też sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie specjalista posiada doświadczenie w pracy z osobami, które są DDA. Jeśli tak, najprawdopodobniej zamieści stosowne informacje na swojej stronie internetowej. Pamiętaj o tym, że na psychoterapię możesz udać się zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Jeżeli interesuje Cię bezpłatna terapia, będziesz musiał jednak zdobyć skierowanie na nią. Może wystawić Ci je na przykład lekarz psychiatra. Musisz jednak liczyć się z tym, że na psychoterapię w ramach NFZ czeka się nawet do kilku lat. Jeżeli więc dokucza Ci palący problem, lepiej postarać się o prywatną terapię. Jeśli jednak nie możesz sobie na nią pozwolić ze względów finansowych, rozważ skorzystanie z pomocy centrum interwencji kryzysowej. Doraźnie mogą pomóc Ci także specjaliści z telefonu zaufania. Musisz jednak mieć na uwadze to, że taka forma pomocy nie jest terapią. 

Powiązane artykuły