Architektura wnętrz – jak wyglądają studia i jak zostać architektem wnętrz?
Architektura wnętrz w Warszawie to branża bardzo kusząca. Zachęcające są zarówno zarobki – sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie – jak i niematerialne korzyści. Zawód ten może dawać poczucie spełnienia, pozwalać realizować się artystycznie, wyzwalać swoją kreatywność, czuć energię twórczą. Nie bez znaczenia pozostaje również praca z klientami czy brak monotonni. W końcu każde mieszkanie, biuro, sklep czy restauracja jest inna. Młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy – i nie tylko, bowiem do tej dziedziny powołanie często odczuwają również osoby mające już doświadczenie zawodowe – zastanawiają się jednak, jak wygląda ścieżka do wymarzonej kariery. W rzeczywistości nie jest to droga najłatwiejsza, jednak bardzo satysfakcjonująca!
Jakie kwalifikacje musi mieć architekt wnętrz?
Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych specjalistów, zajmujących się architekturą na przykład budowlaną czy dróg i mostów, zawód architekta wnętrz nie jest w Polsce zawodem licencjonowanym. Inaczej mówiąc, nie istnieją żadne wymogi formalne, które należy spełnić, by nazywać siebie architektem wnętrz. Zdecydować się na prowadzenia takiej działalności można nawet po ukończeniu kursu. Co więcej, nie zawsze musi to oznaczać brak sukcesów w tej profesji. Jednocześnie jednak dobre biura świadczące usługi w zakresie architektura wnętrz Warszawa zatrudniają głównie osoby posiadające dyplom ukończenia tego kierunku na uczelni wyższej. Zwykle dotyczy to również renomowanych, indywidualnych biur projektowych.
Architektura wnętrz – jak wyglądają studia?
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to kierunek specyficzny i bardzo interdyscyplinarny. Z jednej strony, może kojarzyć się z politechniką, z drugiej – z akademią sztuk pięknych. Rzeczywiście, istotną wagę przykłada się do przedmiotów plastycznych. Takie zajęcie, jak architektura wnętrz w Warszawie wymaga doskonałego poczucie estetyki, wyrobionej percepcji piękna, harmonii i ładu, oraz sprawnej ręki, która będzie potrafiła przedstawić powstałą w głowie wizję.
Dlatego na studiach tych nigdy nie zabraknie takich przedmiotów, jak historia sztuki, wzornictwa i architektury. Ważną rolę odgrywa również kurs rysunku architektonicznego. Na wielu uczelniach uzupełnia go kurs komputerowego modelowania 3D oraz korzystania z elektronicznych programów do projektowania. Faktem jest, że jeżeli umiejętności te nie zostaną biegle opanowane na uczelni, trzeba samodzielnie nadrobić braki – bez tego trudno o poważne zlecenia w branży.
Studenci zdobywają również wiedzę mającą charakter zdecydowanie bardziej techniczny. Mowa tu nie tylko o zajęciach dotyczących odpowiedniego manipulowania światłem w pomieszczeniu, percepcji i zastosowaniu kolorów czy ergonomii przestrzeni. Przyszły architekt wnętrz zdobywa również wiedzę dotyczącą – chociażby, dla przykładu – rodzajów i funkcjonowania elewacji, podstaw instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej czy urządzeń proekologicznych i smart home. Wszystko to sprawia, że absolwent kierunku jest w stanie świadczyć kompleksowe usługi, w sposób w pełni niezależny i samodzielny.