studniaPorady 

Jak dezynfekować wodę w studni?

Woda z ujęcia głębinowego to z reguły bardzo dobrej jakości, wysoko zmineralizowana ciecz, która jest chętnie i często wykorzystywana, na przykład w pobliżu lub samym gospodarstwie domowym. Należy jednak pamiętać, że w przyrodzie, a także w konstrukcji danej studni mogą pojawić się pewne niebezpieczeństwa i problemy doprowadzające do zanieczyszczenia wody. Aby temu zapobiec, powinno się regularnie oczyszczać studnię i wodę. Jak i czym dezynfekować wodę ze studni? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Dezynfekcja studni – najważniejsze informacje

Sytuacji, a także czynników wpływających na zanieczyszczanie wody w studni może być wiele i równie dużo jest sposobów na jej uzdatnianie. W niemałym stopniu zależą także od tego, do czego i w jakim celu woda zostanie wykorzystana. Dlaczego więc istnieje prawdopodobieństwo, że woda ze studni jest zanieczyszczona? Po pierwsze, wraz z podpięciem się właściciela posesji do wodociągów, studnia przestała pełnić swoją dotychczasową funkcję i zaczęła być składowiskiem na odpady lub inne niebezpieczne substancje. Drugim powodem może być niekorzystne położenie studni. Taki zbiornik może być umiejscowiony na porowatym terenie, gdzie podczas deszczu dostają się do niego woda deszczowa i niekoniecznie zdrowe składniki w niej zawarte.

Do tego, jeśli studnia znajduje się w pobliżu gospodarstwa rolnego, a w szczególności pól uprawnych, mogą przedostawać się do niej poprzez glebę, substancje używane do nawożenia ziemi, które po spożyciu są niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia. Ostatnim już powodem, jak również przestrogą świadczącą o zanieczyszczeniu wody, jest często nieprzyjemny zapach, podejrzany smak, jak również zły jakościowo skład mineralny wody. Taka woda może spełniać niektóre wymagania użytkowników, na przykład, wykorzystuje się ją do podlewania roślin lub prac wokół gospodarstwa domowego, ale nie można jej zakwalifikować jako wody pitnej. 

Jak dezynfekować wodę w studni?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na dezynfekcję wody w studni jest użycie środków na bazie chloru, których na rynku jest bardzo dużo. Chlorowanie wody w studni polega na dodaniu do wody rozpuszczalnych soli chloru. Ta metoda i wykorzystywana w niej substancja jest niezwykle skuteczna i w mgnieniu oka neutralizuje wszystkie drobnoustroje. Należy jednak pamiętać, że w trakcie tego zabiegu woda zmienia kolor i smak, przez co nie zaleca się jej do picia, natomiast świetnie sprawdzi się do celów gospodarczych. 

Dezynfekcja wody w studni – oczyszczanie mechaniczne i chemiczne

Oczyszczanie mechaniczne pozwala na usunięcie ze studni nierozpuszczalnych zanieczyszczeń. Proces ten może odbywać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest fizyczne dezynfekowanie studni, a drugim zamontowanie w niej filtra, który zrobi to sam. Natomiast trochę bardziej wymagającym i skomplikowanym procesem będzie oczyszczanie chemiczne. Jak sam nazwa wskazuje, ta metoda opiera swoje działanie na substancjach chemicznych, które mogą dostać się do wody lub pozostawić w niej rozpuszczalne związki. To uniemożliwia korzystanie ze studni bez zastosowania dodatkowych, specjalistycznych metod i technik, a także zbadanie wody w profesjonalnych laboratoriach, pod kątem jej zdatności do spożycia.

Jak dezynfekować wodę w studni – lampa bakteriobójcza

Aby pozbyć się niechcianych drobnoustrojów z wody, dobrym rozwiązaniem będzie również montaż lamp bakteriobójczych. Lampy te są specjalistycznymi urządzeniami do uzdatniania wody, które chronią ją przed wszelkimi wirusami i bakteriami. To wszystko możliwe jest dzięki promieniowaniu UV, radzącemu sobie bez pomocy niebezpiecznych środków chemicznych. Lampy bakteriobójcze nie zmieniają smaku, zapachu, ani odczynu pH wody, a ich montaż jest banalnie prosty.

Wystarczy wybrać odpowiednią lampę UV u sprawdzonego producenta oraz przymocować ją do korpusu, rury osłonowej czy promiennika UV. Jednak, aby jej działanie przynosiło korzyści i działało destruktywnie na bakterie i wirusy, promieniowanie nie może być zaburzone, co ma miejsce gdy natrafia na jakieś przeszkody. Oznacza to, że przed rozpoczęciem działania lampy, woda powinna zostać oczyszczona z żelaza, manganu, zabrudzeń i powinna zostać pozbawiona zbyt dużej twardości, co uczynić można, stosując specjalne filtry do wody.

Chcąc zapewnić sobie wysokiej jakości wodę ze studni, bez względu na to, czy nowo wybudowanej, czy już wcześniej wykorzystywanej, podstawą będzie czyszczenie i dezynfekcja. Szczególną troską trzeba objąć wodę, która ma być przeznaczona do spożycia, jednak i taka służąca jedynie do celów gospodarczych powinna spełniać pewne odgórnie ustalone normy. Wykorzystanie konkretnej metody dezynfekcji może szybko i skutecznie oczyścić wodę jednak przed jej zastosowaniem należy udać się po poradę do specjalisty.

Powiązane artykuły