Dom i ogród 

Zakup mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Zakup mieszkania to zazwyczaj decyzja na całe życie, dlatego warto wszystko dobrze  przemyśleć. Nabycie nowego lokum od dewelopera jest trochę bardziej skomplikowane, niż kupno mieszkania z drugiej ręki. Warto zatem zapoznać się z tym, jak wygląda cały proces, aby być na wszystko odpowiednio przygotowanym. Sprawdź, jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku.

Analiza sytuacji finansowej i określenie wymagań

Zanim zaczniesz wybierać mieszkanie, musisz przede wszystkim przeanalizować swoją sytuację finansową. Dzięki temu będziesz wiedział, na co możesz sobie pozwolić i czy na pewno stać Cię na kupno mieszkania od dewelopera. Koszty mogą się różnić w zależności od standardów, ale zazwyczaj jest to większy wydatek, niż mieszkanie z rynku wtórnego.

Jeśli ten etap masz już za sobą, możesz przejść to określenia wymagań względem nowego lokum. Zastanów się, jak duże ma być mieszkanie, ile pokoi potrzebujesz, jaki układ pomieszczeń najlepiej Ci odpowiada, a także jaka lokalizacja będzie dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj, aby uwzględnić plany na przyszłość np. powiększenie rodziny. Apartamenty o wysokim standardzie znajdziesz tutaj: https://www.atmo-sfera.pl/.

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku – etap kontaktu z deweloperem

Gdy już przeanalizujesz swoje możliwości finansowe, określisz wymagania względem mieszkania i okolicy oraz znajdziesz wymarzone lokum, zaczyna się etap kontaktu z inwestorem. Sprawdź, jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera na tym etapie.

Wszystko zaczyna się oczywiście od wstępnej rozmowy, w trakcie której przedstawiasz swoje wymagania. Na tym etapie powinieneś także zapytać dewelopera o wszystkie – nawet te najmniejsze – szczegóły. Na spotkaniu omawiane są też kwestie dotyczące współpracy takie jak stan mieszkania, termin odbioru itp. Oprócz tego jest to także czas, aby umówić się na wstępne oglądanie lokalizacji czy samej budowy.

Sprawdzenie dewelopera

Pamiętaj, aby przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy sprawdzić wiarygodność dewelopera. Niestety tutaj – tak jak i w każdej innej branży – można natknąć się na wielu oszustów. Koniecznie zapoznaj się z innymi projektami dewelopera (jeśli masz taką możliwość, możesz popytać mieszkańców), a także poproś o dokumenty potwierdzające prawo do gruntu oraz pozwolenie na budowę. Oprócz tego warto sprawdzić, czy nie jest on w stanie likwidacji. Taką informację możesz uzyskać w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli wszystko będzie w porządku, należy przejść do kolejnych kroków.

Podpisanie umowy deweloperskiej

Nadszedł czas na podpisanie umowy deweloperskiej. Pamiętaj, że nie jest to jeszcze umowa ostateczna, jednak powinny się na niej znaleźć wszystkie ważne informacje. Wymaga ona przede wszystkim wizyty u notariusza, a co za tym idzie poniesienia opłat notarialnych. Na dokumencie powinna znaleźć się cena mieszkania, terminy wpłat, termin przekazania mieszkania, warunki współpracy itp. Oprócz tego powinien on zawierać informacje o zobowiązaniu się obu stron do zawarcia umowy ostatecznej.

Odbiór mieszkania

Kolejnym krokiem jest odbiór mieszkania. To czas na sprawdzenie jakości lokum i na to, czy wszystko wygląda tak, jak zapowiadał deweloper. Na tym etapie podpisuje się też protokół odbioru mieszkania. Pamiętaj, że jeśli go podpiszesz, to znaczy, że zgadzasz się na obecny stan mieszkania. Dlatego warto sprawdzić wszystko nawet kilka razy. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie przeoczyłeś żadnych niedoskonałości, uchybień czy usterek.

Kupno mieszkania od dewelopera – formalności po zakupie

Ostatnim krokiem zakupu mieszkania od dewelopera jest podpisanie umowy ostatecznej. Może się to odbyć tylko, jeśli mieszkanie będzie gotowe do użytkowania. Do formalności po zakupie zalicza się też wszystkie czynności związane z przeniesieniem własności, co odbywa się w obecności notariusza. W przypadku kredytu hipotecznego musisz też złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie hipoteki na rzecz banku.

Powiązane artykuły