Meble do sypialni – o czym pamiętać?
Aranżacja wnętrz w domu to zawsze nie lada wyzwanie. Na pewno starasz się, aby wszystkie pomieszczenia były zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. W końcu spędzisz tam bardzo dużą część swojego życia i zależy Ci, aby czuć się w swoich czterech kątach po prostu dobrze. Każdy pokój spełnia jakąś funkcję i należy o tym pamiętać, wybierając do niego meble. Nie inaczej jest z sypialnią, która służy głównie do snu i wypoczynku. Dlatego aranżacja tego pomieszczenia powinna być wyciszająca i komfortowa dla domowników. Co wziąć pod uwagę, urządzając sypialnię?
Kolory i styl – spokój i komfort
W sypialni najlepiej unikać kolorów bardzo żywych i krzykliwych. Głębokie pomarańcze, żółcie czy czerwienie mogą przeszkadzać w relaksowaniu się i spokojnym zasypianiu. Do tego pomieszczenia poleca się odcienie jasne, które sprawiają, że sypialnia wydaje się większa i bardziej przestronna. Dobrze sprawdzają się też odcienie pastelowe, które nie przytłaczają swoim nasyceniem. Można też postawić na klasykę w postaci brązów, szarości i granatów. Kolejną ważną decyzją jest wybór stylu, w którym urządzamy wnętrze sypialni. Najlepiej, aby pasował on do pozostałych mebli znajdujących się w domu. Klasyczne meble do sypialni to dobry wybór dla wielbicieli stylu retro. Zazwyczaj wykonane są z ciemniejszego drewna, choć znajdziesz je również w wersji jasnej, mają nóżki, rzeźbienia i ozdobne uchwyty. Sprawiają wrażenie ciężkich, wytrzymałych i solidnych. Jeśli od klasyki wolisz bardziej współczesny wystrój, spodobają Ci się nowoczesne meble do sypialni, które są tworzone z różnych materiałów i często stosowane są w nich kontrasty. Znajdź styl, w którym czujesz się najlepiej i zaprojektuj sypialnię zgodnie ze swoim gustem.
Łóżko – centralne miejsce sypialni
Nie da się ukryć, że łóżko jest najważniejszym punktem przy urządzaniu sypialni. Zajmuje dużą część pomieszczenia, a od jego wygody zależy komfort Twojego snu. Niedostosowane do Ciebie łóżko może przysporzyć Ci problemów z zaśnięciem, nieprzespanych nocy i worków pod oczami, dlatego warto spędzić nad tą decyzją trochę czasu. Ważna jest szerokość, która powinna być na tyle duża, aby zapewnić Ci możliwość swobodnego poruszania się i przybierania wygodnych pozycji. Łóżko jednoosobowe powinno mieć co najmniej 80 cm, a posłanie dla dwojga – 160 cm. Równie istotny jest stelaż, na którym kładzie się materac. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór mebla z podparciem drewnianym, wykonanym z lekkich listewek. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort, możesz zdecydować się na stelaż regulowany, który można przesuwać. Twój kręgosłup na pewno będzie Ci wdzięczny. Wygodę użytkowania poprawia także miękkie wezgłowie, dzięki któremu możesz oprzeć się, wypoczywając w pozycji siedzącej. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń w sypialni, wybierz łóżko z szufladami, w których schowasz wiele potrzebnych rzeczy.
Co poza łóżkiem? Najpotrzebniejsze meble i akcesoria
Mówiąc o łóżkach, nie można zapomnieć także o tym, co stoi bardzo blisko nich. Szafki nocne są niezwykle w każdej sypialni. Na blacie można położyć wszystkie potrzebne rzeczy, których potrzebujesz wieczorem lub rano, np. książkę, małą lampkę czy okulary. W środku możesz trzymać bieliznę, kosmetyki lub leki, które dzięki temu zawsze będą pod ręką. Szafki nocne są dodatkową opcją do wielu łóżek. Kupienie takiego zestawu sprawia, że nie musisz głowić się później nad odpowiednim dopasowaniem tych części. To samo można powiedzieć o pozostałym umeblowaniu. Kupno zestawu mebli oszczędzi Ci wiele czasu, ale jeśli wolisz, możesz oczywiście wybierać je po kolei. Do przechowywania ubrań przydadzą się duże szafy. Do sypialni idealnie sprawdzają się szafy do zabudowy, które często wyposażone są także w lustra. Oprócz tego warto również zastanowić się nad komodą z szufladami, która jest bardzo funkcjonalnym meblem pozwalającym posegregować rzeczy. W sypialni warto także zainwestować w odpowiednie zasłony na okna, które zapewnią przyjemną ciemność i uchronią Cię przed porannymi promieniami słonecznymi. Oprócz niezbędnego wyposażenia, w tym pomieszczeniu najlepiej sprawdza się minimalizm, który pozwala wycisz umysł bez niepotrzebnych bodźców.