pieniądzePorady 

Co wycenia rzeczoznawca majątkowy?

Niekiedy zdarza się, że posiadając jakąś nieruchomość, chcemy ją sprzedać, ubezpieczyć lub w jakiś sposób obiekt stał się elementem istotnym dla przebiegu postępowania sądowego. W takich sytuacjach bardzo ważny aspekt stanowi cena budynku bądź posesji. Niestety, często nie posiadamy ani odpowiedniej wiedzy, ani umiejętności, aby właściwie określić wartość nieruchomości. A jeśli popełnimy w tym przypadku błąd, to będzie mieć bardzo poważne konsekwencje.

Aby właściwie oszacować koszt budynku lub posesji, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego w Zielonej Górze lub innej miejscowości. Kto to jest, do czego może nam się przydać i co konkretnie taka osoba może wycenić na nasze zlecenie?

Kto to jest rzeczoznawca majątkowy – Zielona Góra

Rzeczoznawcę majątkowego stanowi osoba fizyczna, która zdobyła niezbędne uprawnienia w obszarze szacowania wartości nieruchomości. W tym celu ma obowiązek zdania egzaminu państwowego. Gdy już to zrobi, zostaje wpisana do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych. Po realizacji tych wszystkich kroków taka osoba otrzymuje możliwość stosowania tytułu zawodowego oraz prawo do wykonywania obowiązków jako pełnoprawny rzeczoznawca majątkowy. Co istotne, aby nim zostać, nie trzeba posiadać obywatelstwa polskiego, a jedynie udowodnić biegłe posługiwanie się językiem.

Rzeczoznawca majątkowy zajmuje się przygotowywaniem tzw. operatu szacunkowego. Jest to dokument zawierający informacje na temat wartości nieruchomości, maszyn oraz urządzeń związanych na stałe z danym obiektem lub posesją.

Aspekty brane pod uwagę w trakcie przygotowywania wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego – Zielona Góra

W celu przygotowania pełnego operatu szacunkowego rzeczoznawca majątkowy bierze pod uwagę kilka aspektów. Wśród nich wymienia się między innymi lokalizację. To dość istotny czynnik, ponieważ bliskość innych ważnych obiektów, na przykład użyteczności publicznej, sklepów czy lokali usługowych podwyższa wartość budynku. Podobnie sprawa wygląda, gdy nieruchomość usytuowana jest w mieście oraz w pobliżu istotnego szlaku komunikacyjnego.

Kolejny czynnik stanowi rozkład budynku oraz liczba pomieszczeń. Im większa powierzchnia oraz więcej pokoi, tym cena rośnie. Co więcej, również umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń ma wpływ na wartość wycenianej nieruchomości. Dzieje się tak, ponieważ, gdy ich rozkład jest “przyjazny” użytkownikom, łatwiej będzie zagospodarować przestrzeń.

Następnym aspektem jest stan budynku lub posesji. Kiedy mamy do czynienia z nieruchomością zadbaną, czystą oraz niedotkniętą poważniejszymi uszkodzeniami, jej wartość wzrasta. Istotny czynnik dla rzeczoznawcy majątkowego stanowi również nowoczesność wykorzystanych w środku rozwiązań. Specjalista zwraca także uwagę na standard wykończenia wnętrz oraz dodatkowe udogodnienia zastosowane przez nas bądź poprzednich właścicieli, na przykład obecność garażu, dostęp do miejsca parkingowego i windy czy wyjście na balkon.

Powiązane artykuły