Usuwanie trudnych zabrudzeń z rusztu grilla – praktyczne porady
Wyczyszczenie przypalonego grilla może stanowić problem. Warto jednak robić to regularnie, nie doprowadzając do powstania grubej warstw zwęglonego brudu na powierzchni. Przypalony tłuszcz zawiera wiele substancji szkodliwych dla zdrowia, więc jego kontakt z produktami spożywczymi jest niewskazany. Jak wyczyścić ruszt od grilla szybko i skutecznie, bez długotrwałego szorowania? W jakie środki czyszczące warto się zaopatrzyć?
Jak wyczyścić ruszt z grilla ogrodowego?
Ruszt z grilla ogrodowego po sezonie wiosenno-letnim bywa naprawdę brudny. Chociaż należałoby czyścic go po każdym użyciu, wiele osób o tym zapomina, zostawiając tę czynność na moment zamknięcia sezonu. Nie jest to zbyt dobra praktyka – przypalony tłuszcz zawiera wiele substancji toksycznych, w tym akroleinę o działaniu kancerogennym.
Regularne czyszczenie kratki grilla pozwala nie tylko zmniejszyć czas niezbędny na jej wyszorowanie, ale sprawia również, że przygotowywane potrawy nie wchodzą w kontakt z toksyczną warstwą. Jest to więc nie tylko kwestia estetyki, ale również troska o jakość grillowanych dań.
Jak wyczyścić ruszt grilla ogrodowego?
Z łatwością można zrobić to, stosując się do kilku zasad:
- w pierwszej kolejności ruszt czyścimy mechanicznie, za pomocą szczotki drucianej lub specjalnego szorstkiego drapaka do garnków. W podobny sposób użyć można kulki ze zwiniętej folii aluminiowej. Pocieramy ruszt wzdłuż prętów kratki, usuwając w ten sposób przyklejone pozostałości jedzenia i część przypalonego tłuszczu;
- na ruszt nakładamy wybrany preparat do czyszczenia, na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-grill-pionier/. Może być to specjalistyczny środek odtłuszczający do mycia grilli i piekarników, jeśli jednak go nie mamy, równie dobrze sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej, octu oraz niewielkiej ilości wody. Połączenie kwasku cytrynowego i soli emskiej też się nada. Mieszankę nakładamy na ruszt i pozostawiamy na co najmniej pół godziny;
- za pomocą szczotki lub szorstkiej ściereczki usuwamy środek czyszczący wraz z zanieczyszczeniami, a następnie myjemy ruszt w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu do mycia naczyń;
- czysty ruszt wycieramy do sucha. Wilgoć może spowodować jego rdzewienie i szybsze przywieranie zabrudzeń.
Jak wyczyścić ruszt od grilla elektrycznego?
Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić ruszt z grilla elektrycznego używanego w domowej kuchni. W tym przypadku szczególnie ważna jest ostrożność. Tego typu urządzenia zazwyczaj posiadają ruszt pokryty powłoką nieprzywierającą (np. teflonem). W związku z tym zbyt intensywne szorowanie może doprowadzić do jej zadrapania i trwałego uszkodzenia. Z tego względu ruszt taki należy czyścić po każdym użyciu, zanim pozostałości grillowanych potraw zaschną i staną się trudne do usunięcia. Z jeszcze ciepłej powierzchni łatwo jest je usunąć za pomocą zwyklej szmatki. Następnie ruszt można wytrzeć do czysta wilgotną szmatką, a na koniec przetrzeć do sucha.
Jak umyć ruszt od grilla wykonanego z żeliwa?
Żeliwne powierzchnie wymagają specjalnego traktowania. Wszyscy miłośnicy tego typu naczyń do gotowania wiedzą, że zbyt duża ilość wilgoci powoduje ich rdzewienie. Jak umyć ruszt od grilla wykonanego z żeliwa, nie ryzykując zniszczenia?
Po pierwsze, nie należy czekać na nagromadzenie się dużej ilości brudu na częściach grilla mających bezpośredni kontakt z żywnością i wysoką temperaturą. Po drugie, przyklejone resztki należy usuwać za pomocą szmatki, a następnie wytarty do czysta ruszt należy zabezpieczyć. Po przetarciu miękką ściereczką dobrze jest nałożyć na kratkę cienką warstwę oleju jadalnego. To idealny sposób na zabezpieczenie żeliwnej powłoki przez utlenianiem oraz pokrywaniem się rdzą. Jeśli jednak już do tego dojdzie i na ruszcie zauważymy rdzę, należy go dokładnie wyczyścić drucianą szczotką, przetrzeć do czysta szmatką, a następnie zabezpieczyć warstwą oleju.
Do rusztów żeliwnych nie należy raczej stosować silnych środków odtłuszczających ani powierzchniowo czynnych. Takie preparaty świetnie sprawdzą się w przypadku kratek od grilli ogrodowych, wykonanych ze stali. Dzięki nim ruszt szybko odzyska swój pierwotny blask.