ogródPorady 

Jakie rośliny ogrodowe wymagają najmniej pielęgnacji?

Współczesne projekty aranżacji ogrodowych z roku na rok stają się coraz ciekawsze i imponujące. Implementacja nowoczesnych rozwiązań i efektownie wyglądających gatunków roślin w przestrzeni ogrodowej wiąże się z regularną, skrupulatną pielęgnacją i dbałością o każdy detal. Rośliny ogrodowe nadają każdej posesji unikatowego charakteru i sprawiają, że stanowi ona doskonałą wizytówkę każdego domu. Nie każdy jednak dysponuje dużą ilością czasu, aby kompleksowo zadbać o najbardziej wymagające gatunki. Na szczęście istnieje kilka pięknych, unikatowych roślin, które nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Na jakie rośliny ogrodowe się zdecydować, jeśli zależy nam na efektownie wyglądającej przestrzeni ogrodowej bez dużych nakładów pracy?

Rośliny ogrodowe Poznań – jak dobrać odpowiednie rośliny do ogrodu?

Jeśli zależy nam na efektownie wyglądającym ogrodzie, a nie mamy wystarczającej ilości czasu na regularną pielęgnację, warto zdecydować się na mało wymagające rośliny. Istnieją gatunki, które doskonale adaptują się do gleby. Przed ich zakupem warto jednak zastanowić się, jaki typ podłoża dominuje w przestrzeni ogrodowej. Istotnym aspektem jest również dostęp do światła. Niektóre gatunki wolą nasłonecznione miejsca, wówczas kiedy inne nie potrzebują nadmiernej ilości promieni UV.

Mając na względzie te dwa aspekty, należy także rozważyć, na jakim efekcie wizualnym nam zależy. Najodporniejszym typem roślin będą oczywiście byliny i krzewy ozdobne. W nowoczesnych projektach istotną rolę odgrywają także trawy ozdobne. Obecnie to właśnie proste, minimalistyczne rozwiązania bez kwitnących, wielokolorowych kwiatów cieszą się największą popularnością. Wiele z nich nie wymaga wykopywania w okresie zimowym, a więc pielęgnacja tego typu gatunków jest banalnie prosta. Niektóre osoby mają jednak ogromny sentyment do aranżacji ogrodowych, które mogliśmy spotkać na posesjach kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat temu. Wtedy dominowała wówczas różnorodna kolorystyka i duża ilość kwiatów uprawnych.

Niewymagające rośliny ogrodowe – Poznań

Do najmniej wymagających krzewów ozdobnych należą: Hortensja Ogrodowa, Berberys Thunberga, Forsycja Pośrednia, Azalia, Tawuła Szara, Pigwowiec. Większość z nich najlepiej przystosowuje się na kwaśnej gleby, ale nie wymaga przy tym wzmożonej pielęgnacji. Każdy z gatunków daje przepiękny, różnorodny efekt, który z pewnością ożywi każdą przestrzeń ogrodową. Jeśli zależy nam na minimalistycznych rozwiązaniach, jednymi z najodporniejszych roślin ozdobnych bez kwiatów są: Funkia, Koleus, Wietlica Japońska, Bukszpan zwyczajny. W nowoczesnych aranżacjach ogrodowych można zaimplementować także wysokoodporne na szereg czynników zewnętrznych trawy ozdobne. Należą do nich: Hakonechloa smukła, rozplenica japońska, kostrzewa, czy owies wiecznie zielony. Dla fanów i fanek kwiecistych, wielokolorowych ogródków najlepszym rozwiązaniem będą: aksamitka rozpierzchła, niezapominajka, cynia wytworna lub pelargonia rabatowa.

Powiązane artykuły