Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?
Wypadki drogowe zdarzają się codziennie. W wyniku tego wiele osób cierpi na uszczerbek na zdrowiu. Zgodnie z prawem ofiary mogą ubiegać się o różne świadczenia w celu zrekompensowania poniesionej szkody. Dlatego powinniśmy wiedzieć, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym. Kto jest uprawniony do tego świadczenia? Co trzeba zrobić, aby otrzymać odszkodowanie? Jakie warunki muszą być spełnione?
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym – jakie prawa ma poszkodowany?
Podstawowy podział roszczeń obejmuje roszczenia materialne i roszczenia niematerialne. Wszelkie szkody majątkowe, które poniesiemy w wyniku wypadku, takie jak uszkodzony samochód, rachunki medyczne, uszkodzone przedmioty w samochodzie, utrata dochodu zostaną zrekompensowane przez roszczenie, tj. zwrócimy się do firmy ubezpieczeniowej o pokrycie wypadku. Z drugiej strony to, co jest nam przyznawane to nie odszkodowania pieniężne, kontuzje i ich objawy, negatywne emocje, uczucia, ból itp. to roszczenia. Oba roszczenia są różnymi powodami do roszczeń wobec firmy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że oprócz świadczenia, jakim jest odszkodowanie po wypadku, społeczeństwo powinno również wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu.
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku
Nieprzyjemne konsekwencje udziału w wypadku sprawiają, że idea odszkodowania jest często jedną z ostatnich myśli w umyśle ofiary. W końcu musi najpierw zająć się ważniejszymi sprawami, takimi jak natychmiastowe leczenie, czy przywrócenie uszkodzonego pojazdu do stanu sprzed kolizji. Jednak gdy w wypadku ginie ktoś bliski, formalności związane z uzyskaniem odszkodowania zwykle w ogóle nie są dopełniane. Warto wtedy skorzystać z pomocy. W wielu przypadkach pomoc prawnika zaraz po wypadku może mieć ogromny wpływ na ostateczny wynik procesu odszkodowawczego. Zwłaszcza jeśli sprawca nie został ukarany grzywną na miejscu. Wypadki, które wiążą się z poważnymi obrażeniami ofiary, oznaczają również, że uzyskanie odszkodowania jest również ważne. Wypłać środki tak szybko, jak to możliwe. Koszty leczenia w poradniach specjalistycznych są często wysokie. Również w tym przypadku procedura awaryjna prawnika pozwala poszkodowanemu skoncentrować się na najważniejszym – obsłudze wypadku. Za zabezpieczenie finansowania będą odpowiadać eksperci. Jeśli nadal napotkasz na problemy Adwokat od odszkodowań Warszawa pomoże w uzyskaniu odszkodowania.
Co gdy ucieknie sprawca?
Kiedy zdarzył się wypadek i sprawca uciekł z miejsca katastrofy, ważne jest przede wszystkim zachowanie spokoju. To ważne, ponieważ jeśli nie zapiszesz na czas lub nie pamiętasz numeru rejestracyjnego kierowcy, który uciekł z miejsca zdarzenia, będziesz potrzebować wszystkich dowodów, że sprawcą nie jesteś Ty. Miejsce to powinno pozostać jak najbardziej nietknięte do czasu przybycia policji, więc zadbaj o to, by było jak najbardziej bezpieczne. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu. Nie zapomnij o trójkątach, kamizelkach odblaskowych lub sygnalizacji świetlnej, gdy pogoda jest zła lub po zmierzchu. Odpowiednio zabezpieczając miejsce zdarzenia, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie odpowiednich dowodów winy drugiego kierowcy, co z kolei może pomóc policji w jego odnalezieniu. Są one jednak również istotne w przypadkach, gdy tak nie jest i ubezpieczyciel OC sprawcy nie pokryje kosztów szkody. Na podstawie tych dowodów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może wypłacić Ci odszkodowanie.
Jak dostać odszkodowanie po wypadku samochodowym – jak ustalana jest kwota?
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania ławnicy posługują się m.in. tabelą zawartą w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. Jednak każda firma ubezpieczeniowa może wykorzystać swoje wewnętrzne ustalenia do określenia procentu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Teoretycznie wysokość odszkodowania nie może być symboliczna i powinna stanowić postrzegany zastrzyk środków finansowych poszkodowanemu. Niewątpliwie odszkodowanie powypadkowe powinno zrekompensować Ci stratę spowodowaną pogorszeniem się Twojego stanu bytowego i materialnego po wypadku. Nie ma jednak ustawy, która by to konkretnie regulowała.