Czy warto zainwestować w folie grzewczą?
Folia grzewcza staje się poważną konkurencją dla mat. Czy jest na tyle atrakcyjnym rozwiązaniem, by warto było zdecydować się na taki rodzaj ogrzewania? Ile kosztuje folia grzewcza i czy stanowi skuteczny materiał pod względem użytkowania?
Czym jest folia grzewcza?
Folia grzewcza to specjalny rodzaj folii pokrytej taśmami miedzianymi, która może ogrzewać pomieszczenie tylko wtedy, gdy zapewni się stały dopływ energii elektrycznej. Materiał ten cechuje się dobrą odpornością na uszkodzenia i trwałością. Folia grzewcza jest na tyle niepodatna na awarie, że jej żywotność szacuje się na okres stu lat.
Czy folia grzewcza jest droga?
Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje folia grzewcza, najprościej porównać jej koszt z matą grzewczą. Zwłaszcza jeśli zastanawiasz się nad wyborem jednego z tych właśnie wariantów ogrzewania. Folia grzewcza jest średnio o połowę tańsza niż mata w przeliczeniu na zapotrzebowanie na metr kwadratowy. Jednak to nie wszystko, ponieważ pierwszy materiał montuje się nieco inaczej niż drugi. Zatem oszczędności będą większe, ponieważ że nie trzeba specjalnie przygotowywać podłoża pod taki rodzaj ogrzewania.
Folia grzewcza – jak działa?
Aby można było ogrzewać pomieszczenie folią grzewczą, trzeba zatroszczyć się o niezawodne źródło energii. Z tego też powodu należy liczyć się z tym, że materiał ten może stanowić kontrowersyjne rozwiązanie pod względem energooszczędności. Zwłaszcza jeśli zamierza się podłączyć ją do prądu pozyskiwanego inaczej niż z odnawialnych źródeł energii.
Dobrą wiadomością jest jednak to, że rekompensuje taki stan minimalnymi stratami ciepła, więc folia grzewcza stanowi wyjątkowo efektywną opcję. W dodatku można ją zamontować nie tylko na podłodze, ale również na ścianach i suficie, czego nie da się zrobić, inwestując w matę grzewczą.
Jakie problemy stwarza folia grzewcza?
Pomimo wszystkich tych superlatyw, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje folia grzewcza. Wszystko bowiem zależy od tego, czy przed pracami wykończeniowymi uwzględni się ten rodzaj ogrzewania, czy nie. Nie zawsze ma to znaczenie, ale jeśli na podłodze znajdzie się parkiet, wtedy istotne jest to, z jakiego materiału powstał, ponieważ nie pod każdą deską istnieje możliwość położenia folii grzewczej. Dzieje się tak, gdyż podczas działania materiał może doprowadzić do wypaczenia parkietu albo jego odbarwienia.
Folia grzewcza zalicza się do wytrzymałych materiałów, jednak jeśli się ją położy, zanim ukończone zostaną prace wykończeniowe, istnieje ryzyko jej niezamierzonego uszkodzenia. Z tego też powodu trzeba pamiętać o zabezpieczeniu folii w razie takiej ewentualności.
Najpoważniejszym zaś mankamentem folii grzewczej jest to, że nie można jej położyć samodzielnie. Jeśli jesteś z zawodu elektrykiem, a do tego hobbystycznie posiadasz dużą wiedzę praktyczną związaną z kładzeniem ogrzewania podłogowego – wtedy jak najbardziej możesz podjąć się tego zadania. Niestety mało jest takich osób, dlatego najczęściej trzeba skorzystać z usług profesjonalnej ekipy, a więc przeznaczyć dodatkowe środki.
Folia grzewcza – na co można liczyć?
Decydując się na folię grzewczą, bez trudu uda się ustawić temperaturę, jaka powinna panować w danym pomieszczeniu. Ponadto tuż po instalacji można korzystać z tego rozwiązania, ponieważ podczas tego procesu nie stosuje się praktycznie jakichkolwiek materiałów, które wymagają odczekania ustalonego czasu. Folia grzewcza jak działa? Sposób funkcjonowania również nie budzi wątpliwości, gdyż nie ma w nim nic skomplikowanego, czego nie pojąłby nawet zupełny laik, nieobeznany w tematyce związanej z elektrycznością.
Z folią grzewczą jest nieraz tak, że kiedy wszystko działa jak należy, stanowi skuteczny sposób ogrzewania. Jednak gdy się gdzieś przerwie, bo nieumyślnie się ją zniszczy, wykonując prace remontowe czy wykończeniowe, wtedy należy wymienić cały materiał. Trzeba też pamiętać o tym, że kładąc folię grzewczą na ścianie i suficie, nie można w dowolnym miejscu wbijać gwoździ. Zatem podczas eksploatacji, gdy chciałbyś w przyszłości zmieniać aranżację, użytkowanie tego materiału może być kłopotliwe.
Warto się zastanowić nad zainwestowaniem w folię grzewczą, zwłaszcza jeśli co jakiś czas planujesz odświeżać wnętrze czy przemeblowywać poszczególne pomieszczenia wyposażone w to ogrzewanie.