Dom i ogród 

Jak pozbyć się pająków z domu?

Jak wszystkim wiadomo, pająki to stworzenia, które spotkać możemy nie tylko w lasach, grotach i na łąkach, ale także w naszych domach i mieszkaniach. Mimo znanego przysłowia, zapewniającego o przynoszeniu przez nich szczęścia, ich obecność rzadko kiedy bywa pożądana. Jest jednak kilka sposobów i środków, pomagających pozbyć się tych intruzów.

Jakie pająki spotkać możemy w domach?

W Polsce żyje ponad 800 gatunków pająków, w tym tylko 2 z nich nie mają jadu. Nie powinniśmy jednak obawiać się reszty, ponieważ żaden z polskich pająków nie jest niebezpieczny dla człowieka. Większość z nich ma zbyt słabe szczęki, aby przebić się przez nasz naskórek, a nawet jeśli by im się to udało, ich jad jest zbyt słaby, żeby zrobić nam krzywdę.
W naszych domach najczęściej spotkamy nasosznika trzęsia – jest to niewielki pająk z rodziny nasosznikowatych. Jego cechami charakterystycznymi są długie odnóża i niemal przezroczysty odwłok. Lubi suche pomieszczenia, często znajduje się więc w mieszkaniach i piwnicach. Żywi się on głównie innymi pająkami i owadami.
Kolejnym z popularnych pająków, jakie zamieszkują nasze domostwa, jest kątnik domowy. Jest to jeden z najczęściej występujących pająków w Polsce. Jak wskazuje nazwa, najczęściej buduje swoją pajęczynę właśnie w kątach. Nie jest groźny dla człowieka, zazwyczaj osiąga wielkość około 5 cm.

Domowe sposoby na pozbycie się pająków

Podstawową zasadą, która pomoże nam w pozbyciu się pająków, jest zachowanie czystości. Rozmnażaniu się pająków sprzyjają resztki jedzenia czy okruszki. Trzeba też zadbać o to, aby w mieszkaniu nie było innych owadów, stanowiących pożywienie pająków. Należy więc pozbyć się też muszek owocówek, pluskiew czy much.
Najskuteczniejszym sposobem na odstraszenie pajęczaków są środki na pająki, lecz można zrobić to też sposobami domowymi. Jednym z najbardziej znanych jest użycie cytryny. Należy pokroić ją w plasterki i jej sokiem posmarować futryny i framugi. Sok nie zostawi żadnych śladów, pozostanie natomiast zapach, który odstrasza pająki.
Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zastosowanie mięty, której zapachu pająki nienawidzą. Wystarczy spryskać mieszkanie olejkiem miętowym rozcieńczonym z wodą. Głównie powinno skupić się na najważniejszych miejscach, takich jak okna, parapety czy drzwi. Olejek nie tylko pomoże w pozbyciu się pająków, ale także pozostawi w Twoim mieszkaniu miłą woń. Jeśli nie posiadasz olejku miętowego, możesz także spróbować samodzielnej uprawy mięty. Następnie doniczki z roślinką należy umiejscowić w strategicznych miejscach, gdzie pojawić się mogą pająki.
Jesienią pojawia się jeszcze inny, bardzo ciekawy sposób na pozbycie się intruzów. Są nim kasztany i żołędzie, które zebrać możesz w parku czy lesie. Następnie wystarczy rozłożyć je w domu, a ich zapach skutecznie odstraszy pająki. Jeśli chcesz wzmocnić działanie, możesz wywiercić w nich dziury, które sprawią, że ich woń będzie jeszcze bardziej intensywna.

Środki na pająki

Domowe sposoby na zwalczanie pajęczaków nie zawsze okazują się efektowne. W takim wypadku warto sięgnąć po specjalne preparaty, pomagające pozbyć się pająków z domu. Jednym z preparatów na pająki w mieszkaniu jest spray do zwalczania pająków. Ten środek na pająki nie tylko pomaga w pozbyciu się szkodników, ale także eliminuje problem tworzonych przez nich pajęczyn. Oprysk na pająki wykonać należy w miejscach ich przebywania, czyli rogach pomieszczeń, piwnicy, garażu.
Jeśli potrzebujesz zwalczyć więcej niż tylko jednego pająka, warto zdecydować się na użycie silniejszego środka na pająki. Dobrym wyborem może być koncentrat do zwalczania pająków i pajęczyn. Preparat ten przeznaczony jest do zwalczania pajęczaków i ich pajęczyn w dużych, gospodarczych pomieszczeniach zamkniętych. Można stosować go także jako środek na pająki w piwnicy, ponieważ zazwyczaj pojawiają się one w miejscach, w których nie przebywamy na co dzień.
Środki na pająki są na tyle skuteczne, że zabezpieczają pomieszczenie przed pojawieniem się pajęczaków nawet na okres 6 miesięcy. Dodatkowo zazwyczaj są bezzapachowe i niebrudzące.

Powiązane artykuły