Technologia 

Instalacja PV – co to jest?

Instalacja PV to nowoczesny i ekologiczny sposób obniżenia rachunków za prąd. Wykorzystuje ona zjawisko efektu fotowoltaicznego, produkując energię elektryczną dzięki promieniom słonecznym. Tak pozyskany prąd można zużyć we własnym gospodarstwie domowym lub firmie, a jego nadwyżkę przesłać do sieci publicznej, dodatkowo zmniejszając comiesięczną opłatę za elektryczność. Co to jest instalacja PV, jaki będzie koszt jej montażu oraz dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

 Co to jest instalacja PV?

Instalacja PV to system złożony z całego szeregu urządzeń. Ich główny element to panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku lub na gruncie za pomocą specjalnych stelaży. Ponadto w jego skład wchodzi inwerter przekształcający prąd stały w prąd zmienny, obecny w gniazdkach. W takim układzie niezbędne są także zabezpieczenia przeciwnapięciowe, ograniczające skutki przepięć i wyładowań elektrycznych oraz wsporniki umożliwiające zamocowanie paneli w wybranym miejscu.

Jak działa fotowoltaika? Promienie słoneczne padające na panele zmieniają się w czystą energię, która następnie jest transportowana do falownika, zmieniającego ją w prąd dostosowany do potrzeb domowej sieci elektrycznej. Instalacja funkcjonująca w systemie on-grid umożliwia zużywanie energii na bieżąco oraz oddawanie jej nadmiaru do zakładu energetycznego. Off-grid natomiast pozwala na gromadzenie prądu w akumulatorach, nie dostarczając go bezpośrednio do budynku. Ponadto możliwe jest także skorzystanie z systemu hybrydowego, zaspokajającego jednocześnie bieżące potrzeby energetyczne oraz przeznaczonego do magazynowania energii.

 Ile kosztuje instalacja PV?

Wiele osób zainteresowanych posiadaniem fotowoltaiki zastanawia się, ile kosztuje instalacja PV. Jej ostateczna wycena zależy od wielu zróżnicowanych czynników. Główny wpływ na cenę ma wybrana moc systemu, uwarunkowana indywidualnym zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego lub firmy. Ponadto całkowity koszt zależy od komponentów użytych w trakcie wykonywania instalacji oraz miejsca montażu. Nieco inna będzie bowiem stawka za zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu – która poniekąd zależy także od rodzaju jego pokrycia, a inna w przypadku montażu ich na poziomie gruntu, który wymaga odmiennych elementów mocujących. Warto wspomnieć również o różnego rodzaju dopłatach i ulgach, które mogą pomóc w obniżeniu ostatecznego kosztu wykonania instalacji PV. Osoby planujące jej zastosowanie w swoim obiekcie mogą skorzystać z między innymi z rządowych programów wsparcia „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” oraz dofinansowań przyznawanych indywidualnie przez wybrane województwa.

Dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną?

Instalacja PV – co to jest i dlaczego warto skorzystać z takiego systemu? To przyjazny środowisku sposób wytwarzania prądu z odnawialnego źródła, jakim jest słońce. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych umożliwia ona zasilanie wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku – zarówno AGD i RTV czy oświetlenia, jak i systemów grzewczych korzystających z energii elektrycznej. W konsekwencji instalacja PV pozwala na darmowe użytkowanie różnego rodzaju sprzętów oraz ogrzewanie wnętrz i wody użytkowej. Fotowoltaika jest całkowicie bezobsługowa, a także wyjątkowo bezawaryjna, umożliwia eksploatację bez ponoszenia kosztów serwisowania czy napraw. Warto zaznaczyć, że system o mocy nie przekraczającej 50 kWp nie wymaga uzyskania żadnych pozwoleń budowlanych.

Inwestorzy rozważający wykonanie fotowoltaiki w swoim domu lub przedsiębiorstwie zazwyczaj zastanawiają się, ile kosztuje instalacja PV? Dokładnie analizują oni liczne zalety tego rozwiązania oraz poszukują dodatkowych sposobów jego sfinansowania. W rezultacie atuty takiego systemu w połączeniu ze stosunkowo niedługim okresem zwrotu inwestycji sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to nowoczesne źródło zasilania, ciesząc się niemal darmową oraz przyjazną dla środowiska energią.

Powiązane artykuły