Porady 

Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Dach to miejsce, przez które z naszego domu ucieka najwięcej ciepła. Wykonanie ocieplenia połaci dachowej wydaje się koniecznością, bez której trudno będzie zachować odpowiednią temperaturę zimą. Brak ocieplenia to jednak nie tylko problem w chłodniejszych porach roku. Zła izolacja poddasza sprawia, że w lecie panuje tam bardzo wysoka temperatura utrudniająca normalne funkcjonowanie. Jaki materiał wybrać, by zapewnić dobre właściwości termoizolacyjne?

Wełna mineralna – czy warto ją jeszcze stosować?

Wełna mineralna od wielu lat stosowana była jako jedna z najpopularniejszych metod ocieplania poddaszy. W porównaniu do pianki PUR charakteryzuje się niższą ceną i możliwością samodzielnego wykonania powłoki. Niestety wełna ma swoje wady. Aby spełniała swoje zadania, musi być ułożona szczelnie. Praca z tym materiałem powinna być więc precyzyjna, a wszelkie niedociągnięcia w postaci złego docięcia czy pozostawienia szczeliny pomiędzy dwiema częściami, skutkować będą powstaniem mostków termicznych.

Po zakręceniu płyt mostki te są niezwykle trudne do naprawienia. Aby tego dokonać, należałoby po sprawdzeniu budynku kamerą termowizyjną rozebrać płyty G/K, z których wykonane są przeważnie sufity na poddaszu.

Decydując się więc na wykonanie ocieplenia z wełny mineralnej, należy wybrać doświadczoną ekipę, która dopilnuje, by każdy kolejny element z wełny mineralnej pasował do poprzedniego. Ta dokładność jest szczególnie ważna w newralgicznych punktach konstrukcji takich jak kosze czy przestrzenie przy oknach dachowych.

Ocieplanie poddaszy z wykorzystaniem wełny można przeprowadzić we własnym zakresie. Praca ta, pomimo że wymaga dokładności, jest dość prosta. Wełna jest lekka, spokojnie można pracować z nią w pojedynkę. Niestety charakteryzuje się mocnym pyleniem. Do jej układania zaleca się więc stosowanie kombinezonów ochronnych, masek i okularów. Wełna w kontakcie ze skórą może powodować mocne swędzenie i powstanie reakcji alergicznych. Dotyczy to oczywiście wyłącznie procesu układania. Po zafoliowaniu i opłytowaniu powierzchni staje się całkowicie nieszkodliwa dla mieszkańców. Ocieplanie poddaszy wełną wymaga sporo czasu.

Pianka PUR – nowoczesna metoda ocieplania poddaszy

Kolejną metodą, która zyskuje coraz większą popularność, jest ocieplanie pianką PUR. W przeciwieństwie do wełny mineralnej proces ten wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Nie jesteśmy w stanie przeprowadzić go we własnym zakresie. Zastosowanie piany ma jednak sporą zaletę. Całość prac natrysku piany na połać dachową wykonywana jest w kilka godzin. Piana tworzy szczelną, idealnie przylegającą do konstrukcji warstwę ocieplenia, które pozbawione jest jakichkolwiek mostków termicznych.

Piana podczas układania wydziela toksyczne gazy, które jednak nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców po jej wyschnięciu. Odpowiednia grubość zapewnia znakomite właściwości izolacyjne.

Wykonane takiej izolacji jest droższe od wełny mineralnej, ale warto jeszcze raz podkreślić, że stosowanie piany gwarantuje idealną szczelność powłoki izolacyjnej. Piana PUR to nowoczesna, w pełni bezpieczna metoda ocieplania poddasza, która w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Podsumowanie: Pianka czy wełna – co wybrać?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dobrze wykonane ocieplenie z wełny mineralnej to dwie warstwy izolacji, które zapewniają znakomite właściwości termoizolacyjne. To dobre rozwiązanie dla osób, które budują dom metodą gospodarczą i chcą jak najwięcej prac wykonać we własnym zakresie. Wełna mineralna to materiał, z którym pracuje się łatwo, ale należy pamiętać, że pylenie, które pojawia się podczas cięcia i układania wełny, zapewnia mało przyjemne doznania. Układanie izolacji z wełny zajmuje sporo czasu i dostarcza dużej ilości odpadów, których należy się pozbyć.

Ocieplanie poddaszy pianką PUR to szybka alternatywa, która zapewnia znakomitą izolację i brak mostków termicznych. Prac przy jej układaniu nie przeprowadzimy jednak bez wykwalifikowanej ekipy. Ceny są wyższe niż w przypadku wełny, ale w zamian uzyskujemy najwyższą jakość, która prowadzić będzie do obniżenia rachunków za ogrzewanie domu. Ocieplanie pianką PUR wydaje się być lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie planują wykonywać go we własnym zakresie.

 

Powiązane artykuły